LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The war in Ukraine/Finland reduces tourist visas for Russian citizens by 90 percent

2022-08-16 15:01:00, Kosova & Bota CNA
The war in Ukraine/Finland reduces tourist visas for Russian citizens by 90

Finland has announced that it will reduce the number of tourist visas it issues to Russian citizens by 90 percent due to growing discontent over the war in Ukraine.

The decision, announced on August 16 by Foreign Minister Pekka Haavisto, is the latest in a series of actions by Finland in direct response to Russia's invasion of Ukraine.

Speaking to the media in Helsinki, Haavisto said that as of September 1, tourist visas for Russian citizens will be issued at the rate of 10 percent of the current amount.

“Vizat turistike nuk do të ndalen plotësisht, por numri i tyre do të reduktohet ndjeshëm”, citohet të ketë thënë ministri i jashtëm finlandez.

"Kjo do të thotë se llojet e tjera të vizave -- vizitat te të afërmit, kontaktet familjare, puna, studimi -- do të kenë përparësi dhe do t’i jepet më shumë kohë," tha ai.

Finlanda aktualisht shqyrton rreth 1000 aplikime për viza në ditë, nga shtetas rusë sipas televizionit publik Yle.

Haavisto tha se Finlanda do të konsiderojë gjithashtu krijimin e një kategorie specifike të vizave humanitare, e cila mund të ndihmojë gazetarët ose punonjësit e OJQ-ve.

Një numër i vogël, por në rritje i vendeve anëtare të Bashkimit Evropian kanë bërë publikisht thirrje për kufizimin ose ndalimin e plotë të turistëve rusë në Evropë në përgjigje të luftës.

Anëtarët më të gjerë të BE-së, përfshirë Gjermaninë, e kanë kundërshtuar deri më tani idenë, megjithëse Republika Çeke, e cila mban presidencën e radhës së BE-së, është zotuar të diskutojë më tej këtë çështje.

Pas dekadash qëndrimi dhe mbajtjeje të një statusi neutral, Finlanda ka nisur shpejt procedurën për anëtarësim në NATO pas pushtimit rus të Ukrainës më 24 shkurt. Edhe Suedia ka vendosur për t'u anëtarësuar dhe aktualisht, 20 nga 30 anëtarët e NATO-s kanë miratuar anëtarësimin e dy vendeve.

"Nuk është e drejtë që qytetarët rusë mund të hyjnë në Evropë, në zonën Shengen, të jenë turistë...ndërsa Rusia po vret njerëz në Ukrainë. Është e gabuar," tha kryeministrja finlandeze Sanna Marin më 15 gusht./R.E.L

Lajmet e fundit nga