LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

EU: Kosovo and Serbia stop inflammatory rhetoric

2022-08-15 13:30:09, Kosova & Bota CNA

EU: Kosovo and Serbia stop inflammatory rhetoric

The European Union has expressed concern about the statements that have circulated in Kosovo and Serbia, where war and conflict are mentioned. The EU has made it clear that "it will hold political leaders responsible for any escalation of the situation in the region".

Three days before the high-level Kosovo-Serbia meeting that takes place in Brussels between the Prime Minister of Kosovo, Albin Kurti and the President of Serbia, Aleksandër Vu?i?, the European Union asks the parties to refrain from inflammatory rhetoric.

Kurti e Vuçiq takohen më 18 gusht në Bruksel të ftuar nga kreu i diplomacisë europiane Josep Borrell për të diskutuar "të gjitha çështjet e hapura mes dy vendeve”, siç thuhet në një komunikatë të BE-së. 

"Rritja e retorikës nxitëse kohëve të fundit nga ana e zyrtarëve të Kosovës dhe Serbisë, në veçanti deklaratat rreth luftës dhe konfliktit në Ballkanin Perëndimor paraqesin shqetësim të madh. Politikanët e lartë nga të dyja palët do të cilësohen përgjegjës për çfarëdo përshkallëzimi që mund të çojë deri te ndonjë rritje e tensioneve dhe potencialisht në dhunë në rajon”, thuhet në një deklaratë për mediat të zëdhënësit të BE-së, Peter Stano. BE-ja kërkon nga të dyja palët që duhet "menjëherë t'u japin fund armiqësive mes tyre dhe deklaratave nxitëse, si dhe të veprojnë me përgjegjësi”.

Kurti: Pati rrezik për përshkallëzim të situatës në konflikt të armatosur

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, disa ditë më parë tha se "më datën 31 korrik, kur serbët lokalë vendosën barrikada në rrugë "pati rrezik për përshkallëzim të situatës në konflikt të armatosur në veri të Kosovës. Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq nga ana tjetër tha se ai "ka informacione për plane se në veri të Kosovës po përgatitet "likuidimi i popullit tonë”, duke iu referuar serbëve që jetojnë në Kosovë. Këto deklarime dhe zhvillimet që ndodhën në veri të Kosovës me 31 korrik, nxitën Bashkimin Europian të reagojë duke thënë se BE-ja pret që dy liderët t'i diskutojnë të gjitha temat sfiduese në takimin e radhës të nivelit të lartë në kuadër të dialogut, të ftuar nga Përfaqësuesi i Lartë, Josep Borrell.

"Bashkimi Europian rikujton se arritja e një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse dhe ligjërisht obliguese për normalizimin e plotë të raporteve kërkon një klimë, e cila do t'i kontribuonte kthimit të besimit, pajtimit dhe raporteve të mira, ku marrëveshjet e së kaluarës respektohen dhe implementohen në tërësi, dhe ku veprimet e deklaratat të cilat nuk janë në përputhje me interesat e përgjithshme dhe qëllimet strategjike të rajonit nuk kanë vend”, thuhet në deklaratën e BE-së.

Stoltenberg, në takime të ndara me Kurtin dhe Vuçiqin

Një ditë para takimit Kurti-Vuçiq në Bruksel, Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, më 17 gusht do të takojë ndarazi kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq. Më pas do të ketë konferenca për media. Pas zhvillimeve të 31 korrikut në veri të Kosovës, Stoltenberg tha se "NATO-ja me misionin e saj në Kosovë, KFOR, është e përgatitur të ndërhyjë nëse do të rrezikohej stabiliteti në vend”. "Të gjitha palët duhet të angazhohen në mënyrë konstruktive në dialogun e ndërmjetësuar nga Bashkimi Europian dhe të zgjidhin mospajtimet përmes demokracisë. Misioni i NATO-s, KFOR, bazuar në mandatin e Kombeve të Bashkuara, qëndron i gatshëm për të ndërhyrë nëse rrezikohet stabiliteti”, shkroi në "Twitter" Stoltenberg, pas një bisede telefonike që zhvilloi me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq dhe ku tha se ka biseduar lidhur me "tensionet e fundit në veriun e Kosovës”.

On July 31, local Serbs set up barricades in the north of Kosovo, thus opposing a decision of the Government of Kosovo for reciprocity with Serbia in travel documents and car license plates.

After the international intervention, the Kosovo government decided to postpone the reciprocity decision for a month until September 1, while the local Serbs removed the barricades from the streets./Dw

19:30 World

Salman Rushdie,

Shkrimtari Salman Rushdie është "në rrugën e rimëkëmbj...

Lajmet e fundit nga