LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Poland, the aid center for Ukraine sends aid to war zones

2022-08-13 23:06:15, Kosova & Bota CNA
Poland, the aid center for Ukraine sends aid to war zones
Help Center for Ukraine

After Russia's attack on Ukraine began, Ukrainian business owners came together to open a relief center in Poland called the Ukraine Relief Center. There, Ukrainian refugees and international volunteers work tirelessly to organize aid sent from around the world. Among the volunteers is the Ukrainian rap music group "Kalush Orchestra". VOA correspondent Myroslava Gongadze reports from Poland.

Në Qendrën e Ndihmave për Ukrainën në Lublin të Polonisë punojnë rreth 150 vullnetarë çdo ditë për të organizuar dhe shpërndarë pakot e ndihmave humanitare dhe mjekësore ndërsa Rusia vazhdon sulmet e saj në Ukrainë.

Colton Smith, një vullnetar nga Kalifornia, ka ndihmuar këtu për dy muaj.

"Nuk kam patur asnjë lidhje më të ngushtë me një konflikt ashtu si me atë në Ukrainë. I kam ndjekur zhvillimet atje që nga revolucioni i vitit 2014 dhe nuk mund të qëndroja duarkryq në Kaliforni, ndërsa Rusia filloi të sulmonte Ukrainën. M’u copëtua zemra dhe nuk mund të buzëqeshja pas fillimit të luftës", thotë vullnetari amerikan Colton Smith.

Në mesin e vullnetarëve ka edhe refugjatë ukrainas. Lufta i detyroi ata të braktisnin punën, miqtë, familjet dhe planet për të ardhmen e tyre. Tani, ata që ende janë këtu po ndihmojnë refugjatët e tjerë.

Koordinatorja Olga Rudneva thotë se bizneset ukrainase u bashkuan për të hapur qendrën e ndihmave.

"Ne jemi këtu që nga marsi. Kemi 900 vullnetarë të gatshëm për t'u bashkuar me ne në çdo kohë. Kemi 40 njerëz të tjerë çdo ditë që vijnë këtu për të mbështetur shpërndarjen e ndihmave humanitare. Pra, ne mbledhim të gjitha ndihmat humanitare të sjellura këtu sipas kategorive nga vendet evropiane dhe jo të BE-së", thotë ajo.

Në bashkëpunim me qeverinë ukrainase, ata dërgojnë ndihma në Mariupol, Mykolaiv, Chernihiv, Kharkiv dhe shumë qendra të tjera ukrainase ku njerëzit kanë nevojë për ndihmë të menjëhershme. Koordinatorët thonë se deri më tani qendra ka dërguar mbi 6 mijë tonë ndihma humanitare në Ukrainë.

These efforts have also been joined by well-known figures, such as this year's Eurovision winners, the Ukrainian rap music group, "Kalush Orchestra". The band did volunteer work hours before they sang at a charity concert in Lublin to support the humanitarian aid operation.

"We came to this largest volunteer center in Europe to see it, to thank them and to help them," says the co-founder of the Kalush Orchestra group, Oleh Psiuk.

Exhausted but happy, the musicians and volunteers together sang the song for the refugees of this group called "Stefania". The groups encourage each other with positive words to stay strong and united for the future of Ukraine./ VOA

Lajmet e fundit nga