LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Russia hits residential areas in Ukraine/Kiev damages a critical bridge

2022-08-13 20:02:45, Kosova & Bota CNA
Russia hits residential areas in Ukraine/Kiev damages a critical bridge
Ukraine

Ukrainian officials say the Russian military has bombed residential areas across Ukraine as its fighters hit the last functioning bridge over a river in Russian-held southern Ukraine, undermining Russia's ability to resupply its military.

The mayor of the city of Kramatorsk said a Russian missile attack killed three people and wounded 13 others on Friday night. Kramatorsk is the eastern base of the Ukrainian army.

Ndërkohë Ministria ruse e Mbrojtjes tha të shtunën se forcat e saj kishin marrë kontrollin e një fshati në periferi të qytetit të Donetsk, kryeqyteti i rajonit të cilin separatistët pro-Moskës e kanë pretenduar që nga viti 2014.

Trupat ruse hodhën gjithashtu qindra predha në rajonet veriore të Ukrainës, Kharkiv dhe Sumy, duke u vënë flakën arave me grurë./ VOA

Lajmet e fundit nga