LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Largest US climate legislative package passes

2022-08-13 17:27:13, Kosova & Bota CNA
Largest US climate legislative package passes

The Democrat-led US House of Representatives on Friday approved a $430 billion bill that is seen as the largest climate package in US history.

It marks a major legislative victory for President Joe Biden ahead of the Nov. 8 congressional elections.

House Speaker Nancy Pelosi called it "a huge victory for American families."

The legislation, which includes funding to fight climate change and lower prescription drug prices, aims to reduce the amount of greenhouse gases released into the country.

Ai gjithashtu parashikon masa që korporatat dhe personat me pasuri të mëdha të paguajnë taksat në përputhje me fitimet. Demokratët thonë se paketa do të ndihmojë në luftën kundër inflacionit, duke ulur deficitin federal.

Dhoma e Përfaqësuesve e miratoi paketën me 220 vota pro dhe 207 kundër, në përputhje me linjat partiake. Senati e miratoi legjislacionin të dielën e kaluar pas një seance maratonë 27-orëshe.

Projekt-ligji pret tani nënshkrimin e presidentit Biden, për të hyrë në fuqi. Zoti Biden tha se do ta nënshkruajë atë javën e ardhshme.

Demokratët shpresojnë që legjislacioni t'i ndihmojë në votimet e nëntorit, kur votuesit do të përcaktojnë balancën e pushtetit në Kongres përpara zgjedhjeve presidenciale të vitit 2024.

Mr. Biden plans to travel across the country to present the bill, as well as a series of other legislative victories at a time when many voters are outraged amid rising inflation.

About half of Americans support climate and drug price legislation, including 69% of Democrats and 34% of Republicans, according to a Reuters/Ipsos poll conducted Aug. 3 and 4.

Republicans oppose the legislation, warning that it will eliminate jobs by raising corporate taxes, further fuel inflation with government spending and hinder the development of new drugs./ VOA

Lajmet e fundit nga