LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The USA blacklisted him for corruption/ The Vice President of Paraguay withdraws from the presidential race

2022-08-13 08:34:48, Kosova & Bota CNA

The USA blacklisted him for corruption/ The Vice President of Paraguay withdraws

Paraguayan Vice President Hugo Velazquez on Friday said he would resign and withdraw from the presidential race after the United States designated him a person of significant corruption.

Mr. Velazquez denied the charge but said that, to "protect" his party, he would tender his resignation next week.

"I speak calmly because I have not done what I am accused of," he told local radio station Monumental. "I am speaking with a clear conscience."

Departamenti Amerikan i Shtetit akuzoi zotin Velazquez më herët të premten për përfshirje në akte korrupsioni domethënës.

Në një deklaratë të Sekretarit të Shtetit, Antony Blinken thuhet

se bashkëpunëtori i zotit Velazquez, Juan Carlos Duarte i kishte ofruar ryshfet

një zyrtari publik paraguaian për të "penguar një hetim që kërcënonte nënpresidentin dhe interesat e tij financiare”.

Ryshfeti i ofruar ishte mbi 1 milion dollarë, tha në një deklaratë ambasadori amerikan në Paraguaj Marc Ostfield.

Juan Carlos Duarte tha se kishte dhënë dorëheqjen dhe do të bashkëpunonte me

autoritetet, por nuk komentoi drejtpërdrejt mbi akuzat.

“Jam i befasuar. Do të vihem në dispozicion për informacionin përkatës që kërkojnë”, tha ai për agjencinë Reuters, duke shtuar se kishte dhënë dorëheqjen sepse “kam një pozicion publik dhe më duhet të nderoj institucionet”.

Close family members of Messrs. Velazquez and Duarte were also on Secretary Blinken's list.

The State Department in July indicted the former president of Paraguay

Horacio Cartes for "major corruption" and obstructing a cross-border criminal investigation.

He rejected the accusations at the time as "groundless and unfair."/VOA

Lajmet e fundit nga