LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Amazon deforestation reaches record levels

2022-08-12 22:12:54, Kosova & Bota CNA
Amazon deforestation reaches record levels
View of the burning Amazon as it is cleared by farmers near Apui

Deforestation in Brazil's Amazon rainforest reached a record level for the first seven months of the year, according to preliminary data released Friday, as the region approaches the traditional peak of the annual fire season.

Të dhënat satelitore të qeverisë braziliane treguan se 5.474 kilometra katrorë pyje u prenë në rajon nga janari në korrik, 7.3% më shumë nga e njëjta periudhë e vitit të kaluar, e barabartë me një zonë shtatë herë më të madhe se qyteti i Nju Jorkut. Duke tejkaluar rekordin e vitit të kaluar, ky ishte shpyllëzimi më i madh që nga viti 2015-të, sipas agjencisë kombëtare të kërkimit hapësinor “Inpe”, e cila mbledh të dhënat.

Vetëm në korrik, shpyllëzimi arriti në 1.487 kilometra katrorë, afërsisht në përputhje me të njëjtin muaj të vitit 2021.

Ambientalistët dhe ekspertët fajësojnë Presidentin brazilian Jair Bolsonaro për kthimin e ligjit mbi mbrojtjen mjedisore, që i hap rrugë fermerëve për të pastruar ilegalisht më shumë sipërfaqe pyjore nga Amazona.

"The numbers are shocking, but don't be surprised, " said Marcio Astrini, head of the local environmental group Climate Observatory, adding that deforestation in the Amazon was a consequence of government policies that reduce protection.

Bolsonaro's office sent a request for comment to the Environment Ministry, which said in the 12 months to July there was a 2.16% decrease in deforestation over the previous year.

Last month, Brazil's environmental authority granted an initial permit that will allow a highway to be built through the heart of the rainforest, a move that threatens to further increase its deforestation./ REL

Lajmet e fundit nga