LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The West promises to allocate another 1.5 billion euros for Ukraine

2022-08-11 22:48:11, Kosova & Bota CNA
The West promises to allocate another 1.5 billion euros for Ukraine
View from the donor conference held in Copenhagen

Western countries have pledged to allocate more than 1.5 billion euros to boost Ukraine's capabilities in the face of Russia's war.

This amount was promised by 26 countries, which were represented by the Ministers of Defense, at a conference held in Copenhagen.

"All the representatives of the countries that have come to Copenhagen have come with the aim of supporting Ukraine", said the Minister of Defense of Denmark, Morten Bodskov.

The money will be used to buy weapons, missiles and ammunition, including increasing arms production for Ukraine.

Një pjesë do të ndahet edhe për trajnim të ushtarëve ukrainas.

Ministrat e Mbrojtjes të Polonisë, Sllovakisë dhe Republikës Çeke, kanë shprehur gatishmëri për të zgjeruar prodhimin e sistemeve të artilerisë, municionit dhe pajisjeve tjera ushtarake në Ukrainë, ka thënë ministri danez.

Britania është zotuar se do të ndajë 300 milionë euro shtesë, përfshirë sistemet raketore me precizitet të lartë që mund të godasin shënjestrat në largësi prej 80 kilometrash.

Ministri britanik i Mbrojtjes, Ben Wallace, ka thënë se donacionet janë dëshmi për të kundërtën e asaj që mund të ketë menduar presidenti rus, Vladimir Putin – që qeveritë perëndimore do të lodheshin nga konflikti.

Wallace ka thënë se pushtimi rus në Ukrainë ka “nisur të dështojë në shumë aspekte”.

Ukraine has repeatedly called on the West to send more weapons, including long-range artillery.

Moscow, on the other hand, has accused Western countries of getting involved in the conflict by sending more weapons to Ukraine.

Russian President Vladimir Putin ordered the invasion of Ukraine on February 24.

He calls the war a "special military operation" to demilitarize Ukraine.

The West has responded to Russia, hitting the economy of this country with harsh sanctions./ REL

Lajmet e fundit nga