LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Trump refuses to answer questions in New York probe

2022-08-11 08:49:38, Kosova & Bota CNA

Trump refuses to answer questions in New York probe

Former US President Donald Trump has refused to answer questions as part of a New York state investigation into his family's business practices.

State officials accuse the Trump Organization of misleading authorities about the value of its assets in order to get loans at favorable rates and benefit from tax breaks.

Trump denies any wrongdoing and has said that this investigation is a "witch hunt".

Një orë pasi më 10 gusht hyri në zyrën në Nju Jork, ku u mor në pyetje nën betim, Trump lëshoi një deklaratë përmes së cilës kritikoi prokuroren e Përgjithshme të Nju Jorkut, Letitia James dhe hetimin e iniciuar nga tij.

“Vite të tëra pune dhe dhjetëra milionë dollarë janë shpenzuar në këtë sagë të gjatë dhe pa ndonjë vlerë”, tha ai.

“Unë nuk pranova t’u përgjigjem pyetjeve në bazë të të drejtave dhe privilegjeve që u jepen çdo qytetari sipas Kushtetutës së Shteteve të Bashkuara”, shtoi Trump.

Zyra e prokurores James konfirmoi se intervista është realizuar më 10 gusht dhe se “Trump përdori të drejtën e amendamentit 5 kundër inkriminimit të vetes”.

“Prokurorja e Përgjithshme James do të ndjekë faktet dhe ligjin, kudo që ato mund të dërgojnë”, u tha në deklaratë. “Hetimi ynë vazhdon”.

Kur të përfundojë hetimi, Prokuroria e Përgjithshme e Nju Jorkut mund të vendosë nëse do të padisë Trumpin ose kompaninë e tij për të kërkuar ndëshkime financiare.

Prokurorja James kishte kërkuar marrjen në pyetje të Trumpit dhe dy fëmijëve të tij, Ivanka dhe Trump Jr për më shumë se gjashtë muaj, por familja Trump kishte sfiduar këtë kërkesë në sistemin gjyqësor të Nju Jorkut.

Por, në shkurt Gjykata Supreme e Nju Jorkut dha vendim se të tre duhet të paraqiten për dhënien e dëshmive të tyre. Ivanka dhe Donald Trump Jr janë marrë në pyejte më herët gjatë këtij muaji.

Marrja në pyetje e ish-presidentit Trumpi vjen disa ditë pasi Byroja Federale e Hetimeve (FBI) kreu bastisje në shtëpinë e tij në Floridë, si pjesë e një hetimi lidhur me mënyrën se si ish-presidenti amerikan ka trajtuar materialet e klasifikuara.

While the investigation in New York is a civil case, a parallel investigation is being conducted by the Manhattan District Attorney's Office, which could result in criminal charges.

Legal analysts have suggested that Trump may have declined to answer questions on Wednesday because his answers could be used against him in the criminal investigation.

The 5th Amendment, which Trump used, protects American citizens from having to testify against themselves in criminal cases./REL

Lajmet e fundit nga