LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

China again threatens to use force to annex Taiwan

2022-08-10 09:38:42, Kosova & Bota CNA

China again threatens to use force to annex Taiwan

China has again repeated its threat to use military force to take control of Taiwan.

The announcement, made on August 10, comes as Beijing's military exercises around the self-governing island of Taiwan have raised tensions to their highest level in years.

The Taiwan Affairs Office statement said that Beijing "will work with the utmost sincerity and make efforts to achieve reunification peacefully."

“Por, ne nuk e përjashtojmë mundësinë e përdorimit të forcës dhe ne e rezervojmë mundësinë e ndërmarrjes së të gjitha masave të nevojshme. Kjo bëhet për t’u mbrojtur nga ndërhyrjet e jashtme dhe nga të gjitha aktivitetet separatiste”, u tha në deklaratë.

“Ne do të jemi gjithmonë të gatshëm të përgjigjemi duke përdorur forcën ose mjetet e tjera të nevojshme për të parandaluar forcat e jashtme ose veprimet radikale të elementeve separatiste. Qëllimi ynë përfundimtar është të sigurojmë perspektiva të ribashkimit paqësor dhe të shtyjmë përpara këtë proces”, u shtua në deklaratën e Zyrës kineze për Çështje të Tajvanit.

China said its threatening moves were prompted by the visit of House Speaker Nancy Pelosi, who stayed in Taiwan last week. But Taiwan said it was a routine visit and China is using it as a pretext to threaten.

In addition to holding military exercises and threats, China has also announced that it will suspend dialogue with the United States on maritime security and climate change issues.

Taiwan has seen China's exercises as preparations for an invasion.

China considers Taiwan as its province, despite the fact that the two countries were separated in 1940 during a civil war. But, Beijing insists that this island will be returned someday./CNA.al

Lajmet e fundit nga