LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Attacked the FBI office/ A suspect is shot dead in the USA

2022-08-12 19:57:05, Kosova & Bota CNA
Attacked the FBI office/ A suspect is shot dead in the USA
A general view of the FBI office in Miramar, Florida, USA.

Authorities in the U.S. are investigating a motive after a gunman tried to break into an FBI office in Cincinnati and was killed in a shootout — in an outburst of violence amid FBI warnings that federal agents could face with attacks after the search at Donald Trump's house.

Federal authorities are investigating whether the gunman, 42-year-old Ricky Shiffer, had ties to far-right extremist groups such as the Proud Boys.

Shiffer besohet të ketë qenë në Uashington në ditët përpara të sulmeve të 6 janarit 2021 dhe mund të ketë qenë në Kongres atë ditë, sipas zyrtarit që po heton çështjen, i cili nuk u lejua të diskutonte hetimin publikisht dhe foli me kusht të anonimitetit.

Shiffer nuk u akuzua për asnjë krim në lidhje me sulmin e 6 janarit, tha zyrtari.

Zyrtarët amerikanë kanë paralajmëruar për një rritje të kërcënimeve kundër agjentëve federalë pas kontrollit të FBI-së të hënën në pronën e Trump në Mar-a-Lago në Florida. Mbështetësit e ish-presidentit janë shprehur kundër bastisjes, duke akuzuar FBI-në dhe Departamentin e Drejtësisë për përdorimin e sistemit ligjor si armë politike.

Të mërkurën, drejtori i FBI-së, Christopher Wray, denoncoi kërcënimet e bëra kundër agjencisë që nga bastisja në rezidencën e Trump, duke i quajtur ato “thellësisht shqetësuese për të gjithë amerikanët”.

Ai tha se zyrtarët kishin ndjekur një sërë postimesh shqetësuese në mediat sociale që kërcënonin të përdornin dhunë kundër agjentëve federalë.

Në ngjarjen e ndodhur në Cincinnati, zyrtarët thanë se Shiffer u përpoq të shkelte zonën e kontrollit të vizitorëve në zyrën e FBI-së të enjten dhe u largua kur agjentët u përballën me të. Ai u pikas më vonë nga një polic shtetëror dhe qëlloi me armë ndërsa oficeri e ndiqte, deklaroi togeri Nathan Dennis, një zëdhënës i Patrullës së Autostradës së Ohajos.

Shiffer eventually got out of his car on a rural road and exchanged fire with police and was wounded, Dennis said. Authorities tried to negotiate with him, but he was shot and killed after firing a gun at officers.

Shiffer was a registered Republican who voted in the 2020 primary from Columbus, Ohio, and in the 2020 general election from Tulsa, Oklahoma, according to public records.

Since the search at Mar-a-Lago, users of Gab, a social media site popular with white supremacists and anti-Semites, have warned that they are preparing for armed revolution. Federal officials have also followed up on threats of violence against federal agents on Gab and other sites./ REL

Lajmet e fundit nga