LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Terrorism suspect blows himself up

2022-08-12 17:17:39, Kosova & Bota CNA
Terrorism suspect blows himself up
Explosive devices seized from members of the Islamic State in Saudi Arabia

A suspect in a deadly 2015 Islamic State attack on a Saudi mosque blew himself up on Friday while being arrested by security forces in the capital Jeddah.

Four others were wounded when Saudi national Abdullah bin Zayed al-Bakri al-Shehri detonated the explosive device, Saudi authorities said.

He was one of nine people wanted for the blast that killed 15 people -- mostly police -- near the border with Yemen.

“Kur nisën procedurat për arrestimin e tij, ai hodhi veten në erë me një brez me eksplozivë, i cili rezultoi në vdekjen e tij dhe plagosjen e një banori dhe tre punonjësve të sigurisë”, thuhet në një deklaratë të presidencës së sigurimit shtetëror të transmetuar nga agjencia zyrtare e shtypit saudite.

Al-Shehri, 39 vjeç, ishte numri katër në një listë me nëntë të dyshuar në shpërthimin e vitit 2015, një nga sulmet më vdekjeprurëse të Arabisë Saudite në vitet e fundit. Numri pesë i kësaj liste u arrestua në maj 2016-të.

Xhamia e shënjestruar nga IS frekuentohej nga anëtarë të një njësie speciale të armëve dhe taktikave të policisë në qytetin jugor Abha.

The attack, claimed by the Islamic State extremist group, followed the launch of a Saudi-led military campaign in Yemen in 2015 after Iran-backed Houthi rebels captured the capital Sana'a./ REL

Lajmet e fundit nga