LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The British government declares a state of drought in some parts of the country

2022-08-12 16:42:44, Kosova & Bota CNA

The British government declares a state of drought in some parts of the country

The UK government on Friday officially declared a state of drought in parts of England, following months of scant rainfall and record temperatures in recent weeks.

The British government's Environment Agency said the "drought threshold has been reached" in eight regions of England as the report said the country was experiencing its driest season since 1935.

Dry weather and high temperatures have seen France also face a record drought as it battles huge fires.

Autoriteti meteorologjik i Mbretërisë së Bashkuar, tha se gjatë periudhës nga janari deri në qershor të këtij viti u regjistruan reshjet më të pakta në Angli dhe Uells që nga viti 1976.

Në deklaratën e qeverisë thuhet se marrja e vendimit për të shpallur statusin e thatësirës bazohej në faktorë të tillë si reshjet, rrjedhat e lumenjve dhe nivelet e ujërave nëntokësore dhe rezervuarëve dhe ndikimi i tyre në furnizimin publik me ujë.

"Ne i bëjmë thirrje të gjithëve të menaxhojnë sasinë e ujit që po përdorin në këtë periudhë jashtëzakonisht të thatë," deklaroi kryetari i Grupit Kombëtar të Thatësirës, Harvey Bradshaw.

The Environment Agency and water companies will "increase their measures to manage impacts " and continue with their published drought plans, including water rationing.

He stressed that "essential supplies of drinking water are secure."

The National Climate Information Center said such high temperatures in the UK were only possible due to human-caused climate change./ REL

Lajmet e fundit nga