LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Doctor Zhan Mitrev is accused of fraud/ He risks 10 years in prison

2022-08-12 22:32:14, Kosova & Bota CNA

Doctor Zhan Mitrev is accused of fraud/ He risks 10 years in prison

The Basic Public Prosecutor's Office in Skopje announced on Friday the decision to launch investigations against Zhan Mitrevi, the owner of the private cardiology hospital, under the suspicion of having committed a criminal offense - Fraud, according to Article 247, paragraph 4 in relation to paragraph 1 of the Criminal Code of North Macedonia.

The suspect, as announced by the Public Prosecutor's Office, in the period from April 2020 to 2022, in order to benefit from financial means, deceived patients who were being treated with COVID-19 with the hemofiltration method.

Në rast se zyrtarizohet akuza dhe shpallet fajtor, në bazë të dispozitave të Kodit Penal, Zhan Mitrev mund të dënohet deri më 10 vjet burg.

Vendimi i Prokurorisë vjen pas një hulumtimi të rrjetit IRL nga Maqedonia e Veriut që ka ngre dyshime për trajtimin joadekuat të dhjetëra pacientëve në “Zhan Mitrev”, që kanë përfunduar me fatalitet.

Sipas këtij hulumtimi, dyshohet se pacientët që kanë pësuar, i janë nënshtruar filtrimit të gjakut, si pjesë e një eksperimenti.

Ky trajtim, sipas IRL-së, ka infektuar dhjetëra pacientë “me baktere vdekjeprurëse”, ndërsa spitali e ka aplikuar pa leje nga Agjencia shtetërore për Medikamente dhe Pajisje Mjekësore.

Prokurori publik kompetent, duke marrë parasysh rrethanat, në Gjykatën Themelore Penale të Shkupit ka dorëzuar propozim për caktimin e masës së sigurisë për të dyshuarin - konfiskim të dokumenteve të udhëtimit dhe të dokumenteve tjera për kalimin e kufirit shtetëror.

“Kjo masë është propozuar për shkak të domosdoshmërisë për të siguruar praninë e të dyshuarit dhe mbarëvajtjen e procedurës hetimore”, thuhet në njoftimin e Prokurorisë Publike në Shkup.

Kallëzime penale kundër spitalit privat të kardiokirurgjisë, "Zhan Mitrev", në Shkup të Maqedonisë së Veriut, kanë ngritur edhe tetë familje tjera që kanë humbur të afërmit e tyre, në mesin e të cilave edhe familje nga Prishtina, pasi djali i tyre kishte vdekur në këtë spital dhjetorin e vitit të kaluar, me metodën e filtrimit të gjakut që është kryer në mënyrë joadekuate.

24 people are believed to have lost their lives from such treatment./ REL

Lajmet e fundit nga