LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Unprecedented"/ Politologia: The FBI control of Trump has shocked Americans

2022-08-13 16:32:31, Kosova & Bota CNA
"Unprecedented"/ Politologia: The FBI control of Trump has shocked
Political science Besa Sharrah

Political scientist Besa Sharrah says that the FBI's search of Donald Trump's residence is unprecedented, something that has never happened to an American president before.

In an interview for "Euronews Albania", Sharrah said that the Americans are still shocked, as he added that there are still unclear things.

"The first and most important thing is that this is unprecedented, never seen before by an American president. I think the Americans have not yet recovered from the shock of such an occurrence. We are seeing and understanding on what basis this research is being done.

Ka ende shumë gjëra që nuk janë të qarta, në kuptimin a u deklasifikuan dokumentet dhe pastaj presidenti Trump i mori, apo realisht ishin dokumente me siguri më të lartë. Janë ende gjëra që nuk po i kuptojmë pasi ka ende aoma tepët çoroditje nga fakti që kjo gjë ndodhi”, theksoi politologia.

Gjykata në SHBA ka vendosur të bëhet publik mandati i kontrollit të banesës së ish-presidentit Donald Trump në Mar A Lago, Florida

Gjatë kontrollit u arrit të sekuestroheshin 11 dosje me dokumente të klasifikuara, ku 4 prej tyre kishin shenjën “Top Secret”.

Mandati i kontrollit ka identifikuar 3 krime federale të mundshme, për të cilat u kërkua kontrolli i banesës. Më i rëndi prej tyre është akuza për spiunazh. Akuzat e tjera kanë të bëjnë me pengim të drejtësisë dhe zotërim i paligjshëm i materialeve qeveritare.

Lajmet e fundit nga