LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zelensky asks the EU to ban visas for Russians

2022-08-13 15:42:34, Kosova & Bota CNA
Zelensky asks the EU to ban visas for Russians
The President of Ukraine, Volodymyr Zelensky

The President of Ukraine reiterated his call for European Union members to ban visas for Russian citizens.

While a Russian diplomat warned that any action by the US to declare Russia a "state sponsor of terrorism" could result in a complete severance of diplomatic relations.

Kiev and Moscow continue to trade accusations over the dangers of fighting near the Zaporizhia nuclear power plant, which the United Nations has said should be demilitarized.

Zaporizhja është centrali më i madh bërthamor në Evropë dhe në të gjenden gjashtë nga 15 reaktorët që gjenden në Ukrainë.

Forcat ruse e kanë nën kontroll këtë central që nga ditët e para të pushtimit në Ukrainë.

Vendet perëndimore i kanë bërë thirrje Moskës që të tërheqë forcat e saj nga Zaporizhja.

"Objekti nuk duhet të përdoret si pjesë e ndonjë operacioni ushtarak. Në vend të kësaj, nevojitet një marrëveshje urgjente në një nivel teknik për një perimetër të sigurt të çmilitarizimit për të garantuar sigurinë e zonës", tha më 12 gusht, Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres.

Në fjalimin e tij me video të natës më 12 gusht, Zelensky përsëriti thirrjen e tij për ndalimin e vizave të BE-së për qytetarët rusë, duke thënë se është e nevojshme që blloku të mos bëhet "supermarket", i hapur për këdo që do të hyjë në BE.

“Duhet të ketë garanci që vrasësit rusë ose bashkëpunëtorët e terrorit shtetëror të mos mund të përdorin viza Shengen”, tha ai.

Viza Shengen është vizë që u jep njerëzve mundësi të udhëtojnë në Zonën Shengen, e cila përfshin 22 nga 27 shtetet anëtare të BE-së.

Disa vende të BE-së, përfshirë tri shtetet baltike dhe Republikën Çeke, kanë lëvizur tashmë për të kufizuar udhëtimin dhe vizat e punës për rusët, dhe ministri i jashtëm çek, vendi i të cilit mban presidencën e radhës të BE-së, ka mbështetur thirrjet për një ndalim të tillë në mbarë bllokun.

Përpjekja, megjithatë, ka fituar pak mbështetje deri tani mes anëtarëve të tjerë të BE-së.

The Russian Foreign Ministry told state news agency TASS that diplomatic relations with Washington would be badly damaged and could even be severed if Russia is declared a "state sponsor of terrorism" by the US Senate./ REL

Lajmet e fundit nga