LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Taiwan's Foreign Minister: China cannot dictate our foreign policy

2022-08-13 17:11:04, Kosova & Bota CNA
Taiwan's Foreign Minister: China cannot dictate our foreign policy
Taiwan's Foreign Minister Joseph Wu

Taiwan's Foreign Minister says in an interview with VOA that international delegations are "more than welcome" to visit Taipei. Secretary Joseph Wu's comments follow China's harsh response to Ms. Pelosi's visit to Taiwan. Correspondent Bill Gallo reports from Taipei.

Ushtria e Kinës i është afruar Tajvanit më shumë se kurrë më parë, duke e rrethuar ishullin dhe duke treguar forcën. Pekini madje bëri stërvitje duke përdorur edhe raketa balistike që kaluan sipër Tajvanit. Gjithë zemërimi i Kinës erdhi pas vizitës së Kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi në Taipei.

Por në një intervistë ekskluzive për Zërin e Amerikës, ministri i Jashtëm i Tajvanit thotë se Kina nuk do ta pengojë ishullin e vetëqeverisur të mirëpresë delegacionet e ardhshme.

“Kushdo që dëshiron të vijë në Tajvan për të treguar mbështetjen e tij, është më se i mirëpritur të na vizitojë. Dhe kjo nuk duhet të ndalet nga Kina”, thotë ai për Zërin e Amerikës.

Ligjvënës të tjerë të lartë amerikanë kanë thënë tashmë se ata gjithashtu së shpejti do të bëjnë udhëtime solidariteti në Tajvan duke rrezikuar një reagim më të furishëm nga Pekini.

“Ne duhet të kujtojmë se nëse po bëjmë gjërat e duhura, zemërimi kinez nuk duhet të na ndalojë ta bëjmë këtë. Ata gjithmonë mund të gjejnë justifikime për të kërcënuar ushtarakisht Tajvanin”, thotë Ministër i Jashtëm i Tajvanit, Joseph Wu.

Edhe pse Kina thotë se stërvitjet e saj ushtarake kanë përfunduar, kërcënimi nuk ka mbaruar. Avionët e Kinës vazhdojnë të kalojnë kufirin de facto në ngushticën e Tajvanit.

“Kjo është një shenjë e qartë se Kina po shkatërron status quo-në dhe paqen dhe stabilitetin në këtë zonë. Dhe unë mendoj se populli tajvanez gjithashtu po e vëzhgon këtë.”

A recent poll showed that only 1.6% of Taiwanese support unification with China. Some Chinese diplomats have used threats, suggesting that the Taiwanese should be "re-educated".

Asked about those comments, Taiwan's chief diplomat reacted with a laugh.

"Freedom and democracy are part of our life. And we believe in that. And if the Chinese government wants to change that, the Taiwanese people will say: No.”

Taiwan's government also opposes China's threats, saying it will not be prevented from carrying out its foreign policy./ VOA

Lajmet e fundit nga