LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Massacre in Montenegro/ The conversation is revealed, what the author said to the tenant on the phone

2022-08-13 21:42:30, Kosova & Bota CNA
Massacre in Montenegro/ The conversation is revealed, what the author said to
Photo montage - Place of the event and author Vu?ko Borilovi?

Other details have come to light regarding the serious incident that happened on Friday afternoon in Cetinje, Montenegro, where 34-year-old Vu?ko Borilovi? killed 10 people and was then executed by the police.

The journalist in Montenegro, Ilmira Lika, told "Euronews Albania" that the author spoke on the phone with the victim's husband, who lived with their two children for rent in his apartment.

The woman, while injured, managed to call her husband telling him about the drive, before she passed away.

Bashkëshorti mori autorin në telefon, teksa ky i fundit i tha se i kishte vrarë familjen.

“Ai ka zbritur te ata dhe i ka vrarë. Dy fëmijët 11 dhe 8 vjeç, ka vrarë edhe nënën. Nëna, në momentin kur mbeti e plagosur, ka arritur që të thërrasë bashkëshortin e vetë, duke i treguar se çfarë ka ndodhur. Bashkëshorti, sipas informacioneve, ka thirrur vrasësin dhe i është përgjigjur dhe i ka thënë që e kam vrarë familjen tënde. Pastaj, bashkëshorti dhe babai i fëmijëve të vrarë, ka thirrur një person tjetër të afërt, që të shikojë se çfarë po ndodhte te shtëpia e shokut të vetë, vrasësi e ka vrarë edhe atë”, sqaroi gazetarja Lika.

Ajo u shpreh se ende nuk dihen nëse mes qiramarrësve dhe pronarit të banesës ka pasur konflikte, teksa banorët e zonës kanë thënë se 34-vjeçari ishte një person i qetë dhe se janë tronditur nga ajo se çfarë ka ndodhur.

Meanwhile, the killer's wife and his work colleagues stated that they had noticed changes in his behavior recently, but he was not aggressive.

From this attack, 10 others were injured, one of whom was hospitalized in Cetinje, while two were transported to the Clinical Center in Podgorica.

The government of Montenegro will announce three days of national mourning regarding the serious event that happened on Friday afternoon.

This is the deadliest event in recent decades in Montenegro as it happened at the height of the tourist season.

Lajmet e fundit nga