LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Massive fire in Spain/ 1,500 residents evacuated

2022-08-14 20:47:44, Kosova & Bota CNA
Massive fire in Spain/ 1,500 residents evacuated
Massive fire

A massive wildfire in northeastern Spain spread rapidly overnight and was out of control on Sunday, forcing the evacuation of eight villages and 1,500 people in Zaragoza province, firefighters said.

The head of Aragon's local government, Javier Lamban, said on Sunday that the situation was critical in the town of Añon de Moncayo and the priority for the 300 firefighters fighting the blaze was to protect human lives and villages.

Zjarri që filloi të shtunën, u përhap në një perimetër prej 50 kilometrash në më pak se 24 orë, tha zyrtari lokal i pyjeve. Sipas agjencisë shtetërore të lajmeve EFE, vlerësohet se sipërfaqja e djegur mund të jetë deri në 8,000 hektarë.

Të evakuuarit u strehuan në tre qendra të ndryshme sportive në qytetet fqinjë.

Zjarrfikësit thanë se shpejtësia e shuarjes së zjarrit varet nga moti, por se parashikoheshin erëra të forta deri në 60 kilometra në orë.

Thatësira dhe temperaturat jashtëzakonisht të larta në vendin mesdhetar po e bëjnë 2022-in vitin me më shumë zjarre prej një shekulli.

Deri tani këtë vit, Ministria Spanjolle për Ambjentin ka regjistruar 43 zjarre të mëdha. Zjarre të mëdha konsiderohen ato që kanë djegur të paktën 500 hektarë.

Ky numër është katër herë më i madh sesa një vit më parë dhe përbën rekord për dekadën e fundit.

The European Forest Fire Information System says 248,674 hectares have been burned by fires so far this year in Spain. This figure is almost four times the national average of 66,965 hectares throughout the year since 2006./ VOA

19:30 World

Salman Rushdie,

Shkrimtari Salman Rushdie është "në rrugën e rimëkëmbj...

Lajmet e fundit nga