LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dozens of countries demand that Russia withdraw its troops from Zaporizhzhia

2022-08-15 09:19:11, Kosova & Bota CNA

Dozens of countries demand that Russia withdraw its troops from Zaporizhzhia

Forty-two countries from around the world have signed a declaration calling on Russia to withdraw its troops from the Zaporizhia nuclear power plant.

These countries said that the presence of Russian troops in this Ukrainian power plant constitutes a "great danger".

The statement, released by the European Union on August 14, condemns Russia's unprovoked invasion of Ukraine and says the presence of Russian military forces at the plant prevents authorities from maintaining the plant and complying with radiation safety rules.

The Zaporizhia plant is the largest in Europe.

“Është e pamohueshme që pushtimi i Rusisë dhe prania e saj e vazhdueshme në ndërtesat bërthamore rrit ndjeshëm rrezikun e incidenteve dhe aksidenteve bërthamore”, thuhet në deklaratë.

“Ne i bëjmë thirrje Federatës Ruse që menjëherë të tërheqë trupat e saj dhe personelin e paautorizuar nga centrali i Zaporizhjas dhe të gjithë operatorët dhe autoritetet ukrainase të mund të rinisin përgjegjësitë e tyre sovrane brenda kufijve të Ukrainës të njohur ndërkombtarisht”.

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, gjatë fundjavës paralajmëroi se grantimet e fundit në central kanë rritur rrezikun e rrjedhjes së rrezatimit.

Rusia nuk e mohon se trupat e saj gjenden në central, por hedh poshtë pretendimet se ka granatuar këtë zonë. Në vend të kësaj, Moska akuzon forcat ukrainase se kanë goditur zonën me artileri, pretendime që mohohen nga Kievi.

Situata në central ka rritur alarmin në Kombet e Bashkuara dhe në Agjencinë Ndërkombëtare për Energji Bërthamore. Si OKB-ja, ashtu edhe kjo agjenci kanë thënë se ekspertët ndërkombëtarë duhet të lejohen që ta vizitojnë centralin. Ndërkaq, sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, ka bërë thirrje për çmilitarizimin e zonës.

“Dislokimi i personelit ushtarak dhe armatimit në ndërtesën bërthamore është i papranueshëm dhe shpërfill rregullat e sigurisë dhe masave mbrojtëse të cilat anëtarët e Agjencisë Ndërkombëtare për Energji Bërthamore janë zotuar që të respektojnë”, u tha në deklaratë.

The declaration was signed by: Australia, Austria, Belgium, Bulgaria, Canada, Croatia, Cyprus, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, France, Georgia, Germany, Greece, Hungary, Iceland, Ireland, Italy, Japan, Latvia, Liechtenstein, Lutania, Luxembourg, Malta, Montenegro, Norway, New Zealand, North Macedonia, Norway, Poland, Portugal, Korea, Moldova, Romania, Slovakia, Slovenia, Spain, Sweden, Turkey, United Kingdom, United States as and the European Union./REL

19:30 World

Salman Rushdie,

Shkrimtari Salman Rushdie është "në rrugën e rimëkëmbj...

Lajmet e fundit nga