LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Trump calls for the immediate return of documents seized by the FBI

2022-08-16 11:58:42, Kosova & Bota CNA

Trump calls for the immediate return of documents seized by the FBI

Donald Trump "respectfully" asked on his social platform "Truth" for the "immediate return" of some documents seized by the FBI in his Mar-a-Lago search.

A post that has no legal value, but serves to keep pressure on the Bureau. 

The classified documents now in the Fed's hands also include documents related to national security issues, including nuclear weapons.

Deri më tani, vetëm disa dokumente në lidhje me urdhrin e kërkimit dhe materialet që agjentët e FBI-së morën nga vila e Trump në Palm Beach më 8 gusht janë vënë në dispozicion të publikut.

Kërkesa në gjykatë u bë nga Prokurori i Përgjithshëm i Shteteve të Bashkuara, Merrick Garland, dhe nuk mori asnjë kundërshtim nga avokatët e ish-presidentit. 

Nga ato dokumente rezultoi se agjentët morën nga Mar-a-Lago 20 kuti me materiale, që përmbanin ndër të tjera njëmbëdhjetë dosje me dokumente të klasifikuara, nga të cilat katër të shënuara si "tepër sekret", tre si "dokumente të klasifikuara" dhe tre si " informacion konfidencial”.

Ndërkohë, FBI-ja i ka kthyer tashmë Donald Trumpit tre pasaportat e konfiskuara gjatë kontrollit të banesës së tij në Mar-a-Lago, shkruan Politico, duke saktësuar se dy kishin skaduar.

The site also reveals that the former president is intrigued by the idea of ??a trip to Scotland to visit one of his golf clubs at the end of the summer - it would be his first overseas since leaving the White House.

19:30 World

Salman Rushdie,

Shkrimtari Salman Rushdie është "në rrugën e rimëkëmbj...

Lajmet e fundit nga