LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kosovo with electricity supply cuts

2022-08-15 16:39:05, Kosova & Bota CNA
Kosovo with electricity supply cuts
Illustrative photo

It seems that the citizens of Kosovo will not wait for winter to face the announced energy crisis.

The Electricity Distribution Company in Kosovo (KEDS) said that as of Monday morning, the new supply regime came into effect, according to which citizens will have six hours of light followed by two hours without it.

KEDS said that from Monday, Kosovo will be supplied only from domestic production, "in the financial impossibility of buying energy from abroad, since the prices in the international markets have increased a lot".

Aktualisht termocentralet e Kosovës me qymyr linjit prodhojnë rreth 500 megavat energji elektrike ndërsa kërkesa arrin në rreth 800 syresh.

I pyetur nga Zëri i Amerikës, zëdhënësi i kësaj kompanie, Viktor Buzhala, tha se nuk ka informacion për ndonjë afat kohor se sa do të zgjasë zbatimi i këtij vendimi.

KEDS-i dhe Kompania për Furnizim me Energji Elektrike në Kosovë (KESCO), thanë se vitin e kaluar e kishin përmbyllur me mbi 46 milionë euro humbje për shkak të çmimeve të larta të energjisë në treg.

Ditë më parë autoritetet miratuan masa emergjente që përfshijnë edhe kursimin e energjisë elektrike, pjesa më e madhe e së cilës gjatë dimrit shpenzohet për ngrohje. Por, ekspertë të sistemit energjetik thonë se këto masa janë të dobishme por të pamjaftueshme për të përballuar situatën e krijuar.

Aktualisht në Kosovë rreth 95 për qind e energjisë prodhohet nga dy termocentrale të vjetra dhe vetëm rreth pesë për qind nga burimet e ripërtërishme si dielli, era apo uji./ REL

19:30 World

Salman Rushdie,

Shkrimtari Salman Rushdie është "në rrugën e rimëkëmbj...

Lajmet e fundit nga