LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Para rënies së Credit Suisse janë tërhequr 55 miliardë paund

24 Prill 2023, 08:40, Ekonomi CNA
Para rënies së Credit Suisse janë tërhequr 55 miliardë
Foto ilustruese

Credit Suisse thotë se 61.2 miliardë franga zvicerane (55.2 miliardë £; 68.6 miliardë dollarë) u tërhoqën nga banka në tre muajt e parë të vitit.

Kjo vjen pasi banka raportoi se cilat priten të jenë rezultatet e saj të fundit financiare. Shitja e saj me detyrim bankës rivale zvicerane UBS pritet të përfundojë së shpejti.

Divizioni kryesor i menaxhimit të pasurisë së Credit Suisse pa që sasia e aseteve që menaxhoi të bjerë në 502.5 miliardë franga në fund të marsit, pothuajse 29% më e ulët se e njëjta periudhë e vitit të kaluar, tha Credit Suisse në një deklaratë.

“Këto flukse dalëse janë zbutur, por ende nuk janë rikthyer që nga 24 prilli 2023”.

Klientët e Credit Suisse filluan të tërheqin para nga banka pasi ajo u kap nga trazirat e tregut që pasuan kolapset e Silicon Valley Bank dhe Signature Bank në SHBA në mars.

Në Zvicër, autoritetet krijuan një paketë shpëtimi për Credit Suisse. Ai përfshinte më shumë se 200 miliardë franga garanci financiare dhe bëri që UBS të pranonte të merrte Credit Suisse.

Credit Suisse kishte pësuar humbje dhe ishte përballur me një sërë problemesh vitet e fundit, duke përfshirë akuzat për pastrim parash.

Ajo raportoi një humbje prej 7.3 miliardë frangash zvicerane në 2022 - viti i saj më i keq që nga kriza financiare e 2008 - dhe kishte paralajmëruar se nuk priste të ishte fitimprurëse deri në vitin 2024.

Hetimi zviceran për marrjen e Credit Suisse nga UBS

Duke komentuar rezultatet më të fundit, Frances Coppola, një analist i pavarur bankar, i tha programit të "BBC"-së Today se Credit Suisse kishte parë gjithashtu miliarda të tërhequra në tre muajt e fundit të 2022.

"Bankat nuk i mbijetojnë rrjedhjeve dalëse të tilla, në të vërtetë nuk i mbijetojnë, sado të mëdha të jenë."

Shanti Kelemen, shefi i investimeve në M&G Wealth Investments, tha se duke pasur parasysh madhësinë e bankës, daljet "do të ishin një numër i madh".

Dështimi i Silicon Valley Bank dhe Signature Bank në SHBA erdhi pasi vlera e aktiveve që ata zotëronin ra ndjeshëm si pasojë e rritjes së normave të interesit.

Ajo shkaktoi rënie të mprehta të aksioneve bankare në mbarë botën mes shqetësimeve se huadhënësit e tjerë mund të përballen me probleme të ngjashme.

Që atëherë shqetësimet e investitorëve janë lehtësuar, por zonja Coppola tha se të tjerët mund të përballen ende me vështirësi.

"Unë mendoj se do të shohim më shumë turbulenca bankare. Nuk e di nëse kjo do të prekë bankat e mëdha si kjo."/ CNA.al

09:34 Ekonomi

Si matet varfëria?

Ç’rrënjosja e varfërisë në të gjitha format e saj ësht...

Lajmet e fundit nga