LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

INSTAT nxjerr shifrat/ Ja cili është qyteti me popullsinë më dembele

20 Prill 2023, 16:12, Ekonomi CNA
INSTAT nxjerr shifrat/ Ja cili është qyteti me popullsinë më
Foto ilustruese

Instituti i Statistikave ka analizuar periudhën Tetor-Dhjetor 2022 në lidhje me angazhimin e popullsisë, nëse janë në marrëdhënie pune apo jo.

Sipas këtij raporti, bëhet me dije se qyteti boshtor i ekonomisë shqiptare, Tirana, ka rezultuar me popullsinë me dembele.

42% e popullsisë kryeqytetase nuk janë në marrëdhënie pune dhe as në kërkim të një pune.

“Dembelët” duket se janë në masë dhe në dy qytete pasuese që janë në skajet gjeografike të vendit tonë, Dibra dhe Vlora me një popullsi pasive prej 40%, ndërsa qytetet me qytetarët më aktivë në tregun e punës janë Berati, Korça dhe Elbasani.

Popullsia pasive në fund të vitit 2022 ishte rreth 860 mijë persona sipas INSTAT, duke përfshirë të gjithë personat që nuk klasifikohen si të punësuar dhe as të papunë.

Personat joaktivë, ose jashtë forcës së punës, janë persona që nuk punojnë, dhe as kërkojnë apo duan punë sepse janë duke vazhduar shkollën, janë në pension apo me aftësi të kufizuara, mund të jenë duke përmbushur detyrat shtëpiake, ose nuk kërkojnë punë sepse besojnë se nuk mund ta gjejnë atë.

Shkalla e inaktivitetit jashtë forcave të punës llogaritet duke pjesëtuar popullsinë joaktive me popullsinë e së njëjtës grupmoshë. Ky tregues është rreth 38% në 2022./ CNA.al

09:34 Ekonomi

Si matet varfëria?

Ç’rrënjosja e varfërisë në të gjitha format e saj ësht...

Lajmet e fundit nga