LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shqipëria merr Presidencën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së/ Rama dhe Xhaçka, drejt SHBA-së

30 Maj 2022, 10:12, Aktualitet CNA
Shqipëria merr Presidencën e Këshillit të Sigurimit të
Foto ilustruese

Kryeministri Edi Rama dhe Ministrja për Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, do të nisen sot në një udhëtim në SHBA.

Kjo pasi Shqipëria pritet që nga 1 qershori deri më 1 korrik të marrë Presidencën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Paraditen e 2 qershorit, kryeministri Rama do të drejtojë debatin e hapur të nivelit të lartë të Këshillit të Sigurimit mbi llogaridhënien ndërkombëtare, si një ndër përparësitë e vendit tonë në Këshillin e Sigurimit, të theksuar edhe më shumë për shkak të agresionit të Rusisë kundër Ukrainës.

Debati i kryesuar nga Rama shënon fillimin e zbatimit të planit të punës të Presidencës së Shqipërisë në Këshillin e Sigurimit.

 

Lajmet e fundit nga