LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

"Show"-forca e policisë me sekuestrimin e skafeve/ Si po e shkel dhe abuzon me ligjin

7 Gusht 2022, 17:28, Aktualitet CNA
"Show"-forca e policisë me sekuestrimin e skafeve/ Si po e shkel
Foto ilustruese

Pas tragjedisë ku humbi jetën Jonada 7-vjeçare, policia vijon të kërkojë mjetet lundruese që shkelin sigurinë.

Gazetarja Anila Hoxha ka hedhur dyshime mbi ‘kotësinë’ e këtij operacioni paradoksal.

Ajo thekson se është joligjore të sekuestrosh mjete me pretendimin se duhen verifikuar dokumentet e tyre.

Ose duhet pranuar që nuk dihet se cka në tokë e as në det, që kjo për policinë, do të ishte tmerrësisht e rëndë.

Hoxha rendit dhe tri arsyet që e bëjnë këtë operacion një ‘marrëzi’.

Reagimi i plotë:

Avokati Bledar Meminaj dha alarmin ne Top Channel dy dite me pare jo vetem mbi kotesine e operacionit qe po mbledh cdo mjet lundrues ne kulmin e turizmit veror, por parashikoi reagim prej operatoreve turistike qe po behen gati te ngrene padi gjyqesore per demshperblim.

Ne vend qe te kthehej ne nje moment vendimtar reflektimi , erdhi serisht operacioni  policor i radhes "kap cte kapesh".

I nxitur nga vdekja e Jonades se vogel,  qe realisht duhet te fokusohej jo tek skafet por tek kontrolli i policeve, qofte ai i policeve te inkriminuar , perdorues droge, proklamues force deri tek ata qe sduhet te ishin me pjese e organizates se ligjit mbasi nuk jane me police ndonese veshin ate uniforme te shenjte. 

Nje operacion paradoksal , qe nuk eshte gje tjeter vecse nje truk qe synon te tregoje se policia dhe institucionet jane  ne pune . Por edhe nje  genjeshter e madhe, sepse  nuk kemi pare te bllokohet cdo makine qe qarkullon  mbasi ndodh nje ngjarje ne rruge. Por edhe kur jane bllokuar mjete luksoze apo vipash kemi pare qe kane dale si me magji prej komisariateve, duke na lene te drejten qe te dyshojme se sa me shume sasi, aq me teper korrupsion, e aq me shume shefa te kollarisur mbasi ne te ardhmen e afert do ti shohim si biznesmene, si pronare resortesh, hotelesh, pse jo dhe skafesh apo trashegimtare te vjehrres , vjehrrit dhe nipce te pasurish.

Por ne te tashmen kur askush nuk reagon e ti shporre , ata sjane gje tjeter vecse ca te korrupruar, xhepat e te cileve mbushen nga keto aksione pa kuptim.

Perse?

Sepse eshte jo ligjore te sekuestrosh mjete me pretendimin se duhen verifikuar dokumentat e tyre. Ose duhet pranuar qe nuk dihet se cka ne toke e as ne det. Kjo do te ishte tmerresisht me e rende .

Mbasi:

1. Cdo mjet lundrues qe hyn ne territorin e Shqiperise, eshte e detyrueshme te rregjistrohet ne dogane. Gjurma e pare kjo.

2. Mbasi rregjistrohet ne Dogane, cdo mjet lundrues, rregjistrohet ne Rregjistrin Detar Durres.Gjurma e dyte. Aty disponohet me detaje per te dhenat dokumentare te mjetit.

3. Mbas ketij momenti deklarohet vendbazimi, perdorimi, qellimi deri tek sa eshte numri i ekuipazhit . Gjurma e trete.

Kjo marrezi force pa arsye dhe coroditjeje , ku deklarohet suksesi 130 skafe, 200 skafe nen verifikim, ne perfundim do te kete  vetem nje rezultat: te gjithe do dalin. Ose duke paguar nen dore, ose "na falni se u ngaterruam". Ne te dyja rastet, shtetit i bjerret fytyra. Ose nga korrupsioni ose nga shoë-forca e cila nuk perfill as te drejten e prones, as te lundrimit, as te biznesit, as te lirise per te qene i garantuar.

Keshtu qe BOLL!!!

 Mos e perdorni policine, as policet!

Problemi real eshte tjeterkund. Eshte tek te paprekshmit!!!

Lajmet e fundit nga