LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mykonos/ Tregon gazetari: Vetëm ky ishull sjell 20% të të gjithë të ardhurave të turizmit në Greqi

6 Gusht 2022, 20:44, Aktualitet CNA
Mykonos/ Tregon gazetari: Vetëm ky ishull sjell 20% të të
Gazetari Blendi Fevziu dhe Kryetari i Bashkisë së Mykonos

Gazetari Blendi Fevziu, gjatë një vizite në ishullin grek Mykonos, ka sjellë në vëmendje zhvillimin e turizmit të këtij vendi.

Në një status në "Facebook", Fevziu shprehet se Mykonos është ikona e turizmit grek dhe një ndër destinacionet më të rëndësishme të globit.

Gazetari informon se turizmi në këtë vend faturon mbi 4 miliardë euro në vit ose 20% të të gjithë të ardhurave të turizmit në Greqi.

“Mykonos eshte ikona e turizmit grek dhe nje nder destinacionet me te rendesishme te globit. Sipas shtypit ajo faturon mbi 4 miliarde euro ne vit ose 20 % te gjithe te ardhurave te turizmit ne Greqi. Ishulli eshte i

Famshem per mikpritjen, arkitekturen e vecante, sherbimin dhe sidomos festat. Ai eshte nder te tjera strehe e nje komuniteti te madh shqiptar qe per 3 dekada kontribuon ne te gjitha nivelet per rritjen e kapaciteteve te ishullit. Sot takuam Konstantinos Koukas, Kryetarin e Bashkise se Mykonos qe ne vitin 2014, i zgjedhur ne kete post ne moshen 32 vjecare nder me te rinjte ne historine greke. Koukas, te cilit i dedikohet nje pjese e rendesishme e suksesit te Mykonos ne dekaden e fundit eshte nje mbeshtetes i komunitetit tone ketu dhe ka vizituar disa here Shqiperine. Duke e falenderuar per kete ne shpresojme te ndertojme nje bashkepunim ne te ardhmen qe do ti ndihmoje evidentimit te shqiptareve ketu, por edhe pasqyrimit te nje prej ishujve me te vecante te botes”, shkruan Fevziu./CNA.al

Mykonos/ Tregon gazetari: Vetëm ky ishull sjell 20% të të

Lajmet e fundit nga