LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Tjetër vatër zjarri/ Përfshihet nga flakët kodra mbi plazhin e Llamanit në Himarë

5 Gusht 2022, 22:42, Aktualitet CNA

Tjetër vatër zjarri/ Përfshihet nga flakët kodra mbi plazhin

Një tjetër vatër zjarri është shfaqur mbrëmjen e sotme. Flakët e zjarrit kanë përfshirë një sipërfaqe pyjore në kodrën sipër plazhit të Llamanit në Himarë.

Era e ka favorizuar mjfat duke bërë që flakët të përhapen me shpejtësi. Për shkak terrenit është e pamundur ndërhyrja e zjarrfikseve.

 Ndërkohë, sipas të dhënave nga Qendra Kombëtare Operacionale e Emergjencave Civile ne AKMC, gjatë 24 orëve të fundit janë raportuar 19 vatra zjarri, nga të cilat kane ngelur pa u shuar 6 vatra.

Në operacionet e shuarjes së vatrave gjatë 24 orëve të fundit janë angazhuar 342 forca operacionale, të Sherbimit te Mbrojtjes nga Zjarri dhe Shpëtimi, Forca të Armatosura, forca bashkiake, forca policore, punonjës të Administratës së Zonave të Mbrojtura, shërbimi pyjor, forca vullnetare dhe jane angazhuar 35 mjete zjarrfikëse./CNA.al

Lajmet e fundit nga