LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Ngjarja e Himarës vë në lëvizje Gledis Nanon/ Zbardhen urdhrat për efektivët e policisë

7 Gusht 2022, 17:36, Aktualitet CNA
Ngjarja e Himarës vë në lëvizje Gledis Nanon/ Zbardhen
Kreu i Policisë së Shtetit, Gledis Nano

Kreu i Policisë së Shtetit, Gledis Nano, vijon inspektimin në jug të vendit, për të parë nga afër zbatimin e masave shtesë për rritjen e parametrave të sigurisë në plazhet e vendit.

Nano ka inspektuar vijën bregdetare nga Ksamili në Vlorë. Gjatë takimeve me drejtuesit e strukturave vendore, ato kufitare dhe me efektivët në shërbim, drejtor Nano ka kërkuar zero tolerancë ndaj atyre që cenojnë dhe rrezikojnë sigurinë e jetës së pushuesve në plazhe.

 “Serioziteti, përkushtimi dhe ndershmëria juaj në kryerjen e detyrës është baza e suksesit dhe faktori kryesor për rritjen e parametrave të sigurisë në plazhe, si dhe për të fituar respektin dhe vlerësimin e pushuesve dhe të qytetarëve në përgjithësi. Mos e shpërdoroni këtë mundësi, mos dëmtoni imazhin e Policisë së Shtetit, dhe më keq akoma, mos rrezikoni jetën e qytetarëve me neglizhencën tuaj.

Ky standard i vendosur këto ditë të ruhet deri në fund të sezonit dhe të merret si model për sezonin e ardhshëm, me qëllim që masat të merren në kohë, jo vetëm nga Policia, por të koordinuara me të gjithë institucionet që i ngarkon ligji, duke u krijuar pushuesve një ambient të qetë dhe të sigurtë.

Për mjetet lundruese të shoqëruara, por edhe ato që do të shoqërohen për verifikim duhet të kryhet një proces verifikimi i detajuar nga të gjitha strukturat. Mjetet që do të rezultojnë të rregullta nga verifikimi i detajuar do t’u nënshtrohen rregullave të reja të daljes në det, për të përmbushur qëllimin e vetëm, sigurinë e jetës së pushuesve”, kanë qenë disa nga porositë e Nanos pas ngjarjes në Himarë, ku oficeri Arjan Tase përplasi për vdekje vogëlushen 7-vjeçare.

Ndërkohë, Policia Kufitare, në bashkëpunim me policinë vendore, po vijon monitorimin në të gjithë zonën bregdetare, nga Ksamili në Velipojë. Gjatë ditës së sotme janë bllokuar 2 Jet ski dhe një skaf që kishte hyrë në perimetrin e sigurisë ku bëjnë plazh pushuesit./ CNA.al

Lajmet e fundit nga