LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rritet me 3.8% shitja e birrës gjermane përgjatë vitit 2022

7 Gusht 2022, 08:20, Aktualitet CNA

Rritet me 3.8% shitja e birrës gjermane përgjatë vitit 2022

Shitjet e birrës në Gjermani u rritën 3.8% gjatë gjysmës së parë të 2022-shit, sipas shifrave të publikuara të hënën (01.08) nga Agjencia Federale e Statistikave, Destatis. Rreth 4.3 miliardë litra birrë u konsumuan në Gjermani në gjashtë muajt e parë të këtij viti - 157.2 milionë litra në rritje krahasuar me gjysmën e parë të vitit 2021 kur pandemia e koronavirusit ndikoi shumë në shitjet midis fabrikave të birrës dhe magazinës së birrës në ekonominë më të madhe të BE-së.

Rritet me 3.8% shitja e birrës gjermane përgjatë vitit 2022

Megjithatë, ka pasur një rënie prej 3.3% në shitjet e pijeve që përziejnë birrën me pije joalkoolike si limonadë, kola ose lëngje frutash. Shifrat nuk përfshijnë birrat joalkoolike dhe pijet e maltit ose birrën e importuar nga jashtë BE-së.

Ende nën nivelet para pandemisë

Konsumimi i birrës në Gjermani ka ende një rrugë për të bërë përpara se të kthehet në nivelet para pandemisë. Kur krahasojmë gjysmën e parë të vitit 2022 me të njëjtën periudhë të vitit 2019, të dhënat nga Destatis treguan se konsumi ishte ulur me 5.5%, duke arritur në 253.8 milionë litra më pak birrë të konsumuar nga qytetarët.

Rritet me 3.8% shitja e birrës gjermane përgjatë vitit 2022

Modelet afatgjata të pirjes së birrës janë shumë më të theksuara, duke treguar një rënie të ndjeshme gjatë dy dekadave të fundit, me shitjet e birrës ulur me afërsisht 25% në vitin 2021 krahasuar me fillimin e shekullit./DW

Lajmet e fundit nga