LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rritja e pagave/ Ambasadori gjerman “mesazh” deputetëve

25 Maj 2023, 11:06, Aktualitet CNA

Rritja e pagave/ Ambasadori gjerman “mesazh” deputetëve

Ambasadori gjerman në vendin tonë, Peter Zingraf, e ka cilësuar çështjen e rritjes së pagave të deputetëve në Shqipëri si një çështje delikate.

Sipas Zingraf, deputetët meritojnë të kenë paga të larta, si çdo parlamentar në vende të tjera të botës.

Por nga ana tjetër ambasadori ka theksuar se Shqipëria ka nivelin e pagave më të ulëta në rajon, çfarë duhet pasur parasysh nga qeveria dhe deputetët.

“Pagesa e parlamentarëve është një çështje delikate me këto karakteristika. Kush i ruan ata që ruajnë? Deputetët janë ata që vendosin për buxhetin, ndaj nuk dua të përzihem më një pyetje të tillë. Mendoj se deputetët e parlamentit të paguhen në mënyrë dinjitoze, si çdo parlamentar, që duhet të kryejnë një punë të mirë. E rëndësishme ama është dhe niveli i përgjithshëm i pagave. Qeveria shqiptare planifikon që të rrisë pagat në sektorin publik. Kjo lidhet dhe me debatin e emigracionit. Shqipëria duke pasur parasysh dhe rajonin, ka nivelin e pagave më të ulëta në rajon. Pyetja konkrete diskutohet në mënyrë kontroverse në shoqëri të ndryshme, por debati i rëndësishëm në shoqërinë shqiptare është se sa ndikojnë te shoqëria”, tha ai./CNA.al

Lajmet e fundit nga