LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shtyhet sërish gjyqi për Mediun/ Zbulohet kur do të mbahet seanca e radhës

24 Maj 2023, 12:28, Aktualitet CNA
Shtyhet sërish gjyqi për Mediun/ Zbulohet kur do të mbahet seanca
Fatmir Mediu

Është shtyrë sërish seanca gjyqësore për ish-ministrin Fatmir Mediu.

Sot pritej të jepej pretenca për ish-ministrin, por GJKKO ka vendosur të shtyjë seancën, për në datën 7 qershor në orën 14:00.

Mësohet se shkaku i shtyrjes së seancës ka qenë mungesa e avokatëve të ish-ministrit.

Struktura e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar e akuzon Mediun për “shpërdorim detyre” dhe “për shpërdorim detyre në bashkëpunim me kuadër komandues ushtarak” lidhur me dosjen e shpërthimit në Gërdec.

Kujtojmë se Mediu ka kërkuar gjykim të shkurtuar, por SPAK ende nuk e ka shpallur pretencën për të akuzuarin.

Nga ana tjetër avokatët e ish-ministrit Fatmir Mediu kanë kërkuar që çështja të pushohet për efekt parashikimi, kjo pasi sipas tyre klienti i tyre nuk ka asnjë faj për mosveprimin shtetëror ndër vite./ CNA.al

Lajmet e fundit nga