LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Qeveria miraton fondet/ Mbi një milion euro për komunitetet fetare

24 Maj 2023, 19:41, Aktualitet CNA
Qeveria miraton fondet/ Mbi një milion euro për komunitetet fetare
Foto ilustruese

Qeveria miratoi sot vendimin për shpërndarjen e më shumë se 1 milion eurove në dispozicion të bashkësive fetare në Shqipëri.

Fondet do shpërndahen për Komunitetin Mysliman të Shqipërisë, Kishën Ortodokse Autoqefale të Shqipërisë, Kishën Katolike dhe Kryegjyshatën Botërore.

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë përfiton shumën 33 milionë lekë, ndërsa Kisha Ortodokse Autoqefale e Shqipërisë përfiton 26 milionë lekë.

Sipas vendimit të qeverisë, nënshkruar nga kryeministri Rama, Kisha Katolike në Shqipëri përfiton shumën 26 milionë lekë.

Fondi i miratuar nga qeveria do të kalojë në llogaritë e përfaqësive fetare brenda këtij muaji./ CNA.al

Lajmet e fundit nga