LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Marrëveshja për transferimin e të burgosurve/ Manja: Nuk ka asnjë kosto në buxhetin e shtetit shqiptar

24 Maj 2023, 13:21, Aktualitet CNA

Marrëveshja për transferimin e të burgosurve/ Manja: Nuk ka

Ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja, pas mbledhjes së qeverisë ka folur për marrëveshjen me Britaninë e Madhe për transferimin e të burgosurve shqiptarë nga Mbretëria e Bashkuar në Shqipëri.

Sipas minsitrit, nuk do të ketë asnjë kosto në buxhetin e shtetit pasi gjithçka do të mbulohet nga pala britanike.

Siç është bërë e ditur ne tashmë kemi një marrëveshje të arritur me Mbretërinë e Bashkuar për transferimin e të dënuarve nga Britania në Shqipëri.

Dua t'iu bëj me dije që kriteret për transferimin janë të përcaktuara në marrëveshjen që është në fuqi që në 2021-shin. Marrëveshja ka si qëllim kryesor që këta shtetas të vijnë ta vuajnë pjesën tjetër të dënimit pranë familjarëve të tyre.

Brenda kapaciteteve që kemi në burgjet tona, do të vijmë me qëllim të riintegrimit dhe të socializimit.

Dua t'iu siguroj që marrëveshja nuk ka asnjë kosto për buxhetin e shtetit. Çdo kosto do të mbulohet nga pala britanike”, është shprehur Manja./ CNA.al

Lajmet e fundit nga