LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Presidenti Begaj: I kërkova Papa Françeskut që Vatikani të njohë Kosovën si shtet

3 Dhjetor 2022, 18:21, Aktualitet CNA
Presidenti Begaj: I kërkova Papa Françeskut që Vatikani të

Presidenti Bajram Begaj ka zhvilluar një vizitë në Vatikan është pritur nga, Papa Françesku.

Gjatë një interviste në një prej gazetave italiane, “Il Tempo”, Presidenti ka deklaruar se i ka kërkuar Papa Françeskut që Vatikani të njohë Kosovën si shtet.

Sipas Begajt kjo njohje do të ndihmonte akoma më shumë përpjekjet për dialog Beograd-Prishtinë që po udhëhiqen sot nga Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Në një intervistë për gazetn italiane "Il Tempo", kreu i shtetit shqiptar, nuk ka lënë jashtë vëmendjes situatën në Ballkanin Perëndimor dhe i ka kërkuar Papa Françeskut që Vatikani të njohë Kosovën. Sipas tij, kjo do të ndihmonte akoma më shumë përpjekjet për dialogun mes Kosovës e Serbisë.

Eksperienca jonë ballkanike na mëson që nuk mund të luhet lojë luftrash në rajonin me të kaluar dhe të sotme problematike. Për këtë arsye duhet dialog i vazhdueshëm, prosperitet ekonomik, energji pozitive për qytetarët tanë, por mbi të gjitha një projeksion i mirëfilltë Evropian për të ardhmen tonë.

Zgjerimi i BE-së në Ballkan nuk ka pse të përballet me Europskepticizmin e brendshëm të disa forcave politike të BE-së, por duhet të jetë e vetmja rrugë për ta bërë të gjithë Ballkanin pjesë të BE-së larg influencës së fuqive të treta në rritje.

Gjithashtu, roli i Papës dhe i Selisë së Shenjtë është shumë i rëndësishëm për të shtuar vëmendjen e BE-së dhe të Perëndimit, jo vetëm për të ruajtur paqen në Rajonin e Ballkanit, por edhe për të siguruar të ardhmen Evropiane të Ballkanit. Në këtë pikëvështrim sigurisht i kërkova Papa Françeskut që Vatikani të njohë Kosovën si shtet, pasi kjo njohje do të ndihmonte akoma më shumë përpjekjet për dialog Beograd-Prishtinë që po udhëhiqen sot nga Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës”, tha Begaj./ CNA.al

Lajmet e fundit nga