LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ngjarja e “21 Janarit”/ Manja me tone të ashpra: Të ribëhet drejtësia, të mos bëhet “ping-pong” me dosjet

21 Janar 2023, 16:15, Aktualitet CNA
Ngjarja e “21 Janarit”/ Manja me tone të ashpra: Të
Ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja

Ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja, ka reaguar pas provave të fundit që kanë në dritë në lidhje me ngjarjen e "21 Janarit", ku mbetën të vrarë 4 persona.

Manja është shprehur me tone të ashpra, ku ka kërkuar që të nisin hetimet dhe se dosja e katër viktimave të mos bëhet ping pong në duar e prokurorëve por të hetohet dhe të vendoset drejtësi.

Nga mbrëmë në darkë, provat treguan se kush janë urdhëruesit dhe autorët e vrasësjes.

Ky krim shtetëror i pahetuar vazhdon ti bëjë karshillëk jo vetëm familjarëve të viktimave por edhe drejtësisë së re para hundës së saj.

Si minsitër i Drejtësisë në emër të qytetarëve dhe interesit më të lartë, kërkoj rivendosjen dhe ribërjen e drejtësisë për 21 janarin.

Dosja e katër të vrarëve nuk mund të konsiderohet e hetuar sa kohë që nuk është hetuar.

Kjo dosja nuk mund të mbetet peng pa asnjë veprim edhe sot pas 12 vjetësh.

Kjo dosje nuk duhet të bëhet ping pongu i radhës nga një prokuror tek tjetri.

Në mbërritje të kësaj prove material do të duhet të ishte transferuar në SPAK”, është shprehur Manja në deklaratën për mediat./ CNA.al

Lajmet e fundit nga