LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Miratohet lëvizja me karta identiteti në Ballkanin Perëndimor/ Bregu: Shembëm murin e fundit të vizave

21 Tetor 2022, 16:38, Aktualitet CNA

Miratohet lëvizja me karta identiteti në Ballkanin Perëndimor/

Ministrat e Jashtëm të Ballkanit Perëndimor, të mbledhur si pjesë e Procesit të Berlinit, miratuan sot 3 marrëveshje të rëndësishme rajonale: për lirinë e lëvizjes me karta identiteti, për njohjen e kualifikimeve të arsimit të lartë dhe për njohjen e kualifikimeve profesionale për doktorët e mjekësisë, stomatologët dhe arkitektët – në Ballkanin Perëndimor.

Këshilli i Bashkëpunimit Rajonal (RCC) që drejtohet nga Majlinda Bregu, është partneri kryesor i këtyre negociatave rajonale dhe forca kryesore në Procesin e Berlinit.

“Lëvizja me karta identiteti në Ballkanin Perëndimor është marrëveshja më e rëndësishme që u krye sot. Na u deshën vërtet gati dy vjet negociata intensive për të marrë versionin konsensual, sot. Por ku ka dëshirë ka dhe mënyrë. Kjo marrëveshje shemb murin e fundit të vizave të mbetura në rajon. E di, regjimi pa viza në rajon nuk është njësoj si regjim pa viza me BE-në. Por në terma realë ky është tregues i një rajoni, një tregu”, tha Bregu në fjalën e saj në këtë takim duke premtuar se RCC do të vazhdojë të jetë e gatshme për të ndihmuar zhvillimin e rajonit, perspektivën dhe sigurinë e tij në BE.

Miratohet lëvizja me karta identiteti në Ballkanin Perëndimor/

Pak pas mbarimit të takimit, Bregu ka përshëndetur këto marrëveshje jetike për qytetarët e Ballkanit Perëndimor, e ka falënderuar dhe gjithë ekipet që janë përfshirë në këtë përpjekje të madhe, gati 2 vjeçare.

“Ça të themi? E kemi fajin vetë që jemi të suksesshëm. Tre marrëveshjet për të cilat kemi punuar gjatë këtyre 2 viteve, panë dritën jeshile sot. Kosova dhe Bosje Hercegovina tashmë s'do të kenë më murin  e vizave mes tyre. Të rinjtë s'do paguajnë më deri në 500€ për të njohur diplomat brenda rajonit. Tashmë, infermierët, mjekët dhe arkitektët mund të punojnë kudo në rajon pa pengesa. Ndalesa e rradhës, arritja e roaming mes BE dhe BP, për të cilin po punojmë bashkë me të gjithë partnerët. Vullnet e dinamizëm se puna flet vetë, me arritje konkrete dhe përunjësi ndaj qytetarëve të rajonit’, shkruan Bregu.

Miratohet lëvizja me karta identiteti në Ballkanin Perëndimor/

Të tre marrëveshjet pritet të nënshkruhen në Samitin e drejtuesve të Procesit të Berlinit, i cili do të mbahet në 3 nëntor në kryeqytetin gjerman, ku do të marrë pjesë dhe Bregu.

"RCC është partneri kryesor i negociatave rajonale dhe forca kryesore në Procesin e Berlinit. Sekretare e Përgjithshme, Majlinda Bregu, dua t'ju falënderoj personalisht për gjithë punën që keni bërë në bashkëpunimin rajonal me RCC. Ka ende shumë punë për të bërë, por gjithë çfarë është bërë deri më tani ka qenë e pabesueshme, dhe për këtë ju falënderoj shumë”, tha Annalena Baerbock, Ministre e Jashtme gjermane./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga