LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Vila, hotel dhe para"/ Italia sekuestron 6 milionë euro pasuri të "bosit" shqiptar

21 Tetor 2022, 11:32, Aktualitet CNA

"Vila, hotel dhe para"/ Italia sekuestron 6 milionë euro pasuri

Nuk mbarojnë telashet me drejtësinë për biznesmenin me origjinë shqiptare Gezim Sallaku.

Kështu shkruan "Corriere della Sera" në lidhje me sipërmarrësin, ish-pronarin e klubit të futbollit “Darfo”.

Sipas medias italiane, policia financiare e Breshias ka kryer masën e parandalimit personal të mbikëqyrjes së posaçme të sigurisë publike me detyrim qëndrimi në komunën e vendbanimit, si dhe sekuestrimin e pasurive të paluajtshme dhe të luajtshme deri në shumën mbi 5.8 milionë euro.

Sallaku konsiderohet si person me rrezikshmëri të lartë nga drejtësia italiane, pasi ka precedentë të mëparshëm penalë.

Sekuestrimi u urdhërua pas hetimeve komplekse të natyrës ekonomike, pronësore dhe të të ardhurave, të cilat zbuluan një disproporcion te konsiderueshëm midis standardit të jetesës së tij dhe të ardhurave të deklaruara nga i njëjti në organet tatimore.

Sipas së njëjtës media, nën sekuestro është vënë edhe një vilë në Sale Marasino dhe një hotel si dhe para e sende me vlerë.

Në vitin 2015, Sallaku u arrestua dhe pak muaj më parë u shpall i pafajshëm në Mantova nga akuza e pastrimit dhe marrjes së mallrave të vjedhura. Por ky nuk është i vetmi procedim i hapur ndaj tij./CNA.al

Lajmet e fundit nga