LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Majlinda Bregu zbulon "formulën"/ Si mund të rritet punësimi në Ballkanin Perendimor

28 Mars 2023, 19:11, Aktualitet CNA

Majlinda Bregu zbulon "formulën"/ Si mund të rritet

Sekretarja e Përgjithshme e Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal (RCC), Majlinda Bregu, ka marrë pjesë në samitin e oraganizuar nga RCC dhe Banka Europiane e Investimeve.

Përmes këtij takimi, Bregu ka bërë të ditur se BE k aka arritur të financojë 12 projekte me vlerë investimi 590 milionë euro për përmirësimin e digjitalizimit.

Bregu ndër të tjera tregon se përmirësimi me 10% i indeksit të digjitalizimit, do të rriste PBB-në me 0.63%; dhe sikur 1% transformimit digjital të ndodhte, punësimi do të rritej me 1, 6%.

“Transformimi digjital për mirë, si në rastin e shërbimeve elektronike online apo për keq, siç ndodh me sulmet kibernetike ,është tashmë pjesë e të përditshmes sonë.

Përmirësimi me 10% i indeksit të digjitalizimit, do të rriste PBB-në me 0.63%; dhe sikur 1% transformimit digjital për të cilin kemi nevojë, të ndodhë sot, punësimi do të rritej me 1, 6%.

Vetëm përmes një instrumenti financiar #ëbif, BE ka financuar 12 projekte me një vlerë totale granti prej 54 milionë euro dhe një vlerë investimi prej 590 milionë euro.

Por nevojat janë të mëdha po aq sa edhe sfidat.

Sot në Summit-in e organizuar nga ne @regionalcooperationcouncil_rcc së bashku me #BERZH, #Bankën Europiane të Investimeve dhe institucione të tjera financiare në #sarajevo”, shkruan ajo./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga