LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kufiri detar në Hagë/ Si do të ndikojë çështja e Belerit?

30 Gusht 2023, 18:35, Aktualitet CNA

Kufiri detar në Hagë/ Si do të ndikojë çështja e

Kryeministri Edi Rama në një intervistë për televizionin grek ERT news ka folur lidhur me ndikimin që mund të ketë çështja Beleri në përcaktimin e kufirit detar në Hagë midis dy shteteve.

Rama u shpreh se vijon të mbetet i angazhuar për të gjitha problemet, që nga kufiri detar, deri tek heqja e ligjit të luftës nga Greqia, dhe po ashtu, edhe për miqësinë me kryeministrin e Greqisë.

Pjesë nga intervista:

Gazetari: Do të ketë ndikimin gjithë ky zhvillim në përcaktimin e kufirit detar në Hagë midis dy shteteve?

"Ne kemi interesa strategjike shumë të rëndësishme dhe interesat strategjike tonat përputhen plotësisht me domosdoshmërinë e një marrëdhënieje miqësore dhe të një partneriteti strategjik me Greqinë. Kështu që për të gjitha problemet, që nga kufiri detar, deri tek heqja e ligjit të luftës nga Greqia, unë vazhdoj të mbetem shumë i angazhuar dhe po ashtu, edhe për miqësinë me kryeministrin e Greqisë, unë vazhdoj të jem besimplotë dhe plotësisht i angazhuar.", tha Rama./ CNA

Lajmet e fundit nga