LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kompania që pagoi lobimin e Metës ende aktive në Qipro/ Lidhja me ish-deputetin Tavo

27 Gusht 2022, 15:22, Aktualitet CNA
Kompania që pagoi lobimin e Metës ende aktive në Qipro/ Lidhja me
Foto ilustruese

Kompania guaskë ‘Dorelita Limited’, e cila ka paguar paratë e lobimit që Lëvizja Socialiste për Integrim ka kryer në Shtetet e Bashkuara, është regjistruar në Qipro më 14 nëntor 2013.

Nga kërkimi në internet kompani rezulton të ketë status aktiv dhe drejtor i saj është shtetasi Iraklis Fidetzis, shkruan Euroneës Albania.

Ndërkohë informacione të tjera rreth kompanisë dhe përfaqësuesit të saj nuk gjenden, pasi Qipro është parajsë fiskale dhe nuk jep detajet të aktivitetit të këtyre lloj bizneseve.

Ajo që dihet për Iraklis Fidetzis, sipas kallëzimit të bërë nga deputeti Halit Valteri është lidhja e tij me ish-deputetin e LSI Vangjel Tavo.

Në denoncim sqarohet se ‘Dorelita Limited’ është kompania e Ilir Metës por që drejtohet nga Fidetzis.

Lajmet e fundit nga