LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ish-deputeti rilindas dhe gazetari 1 milionë dollarësh sulmon institucionet

2 Shtator 2022, 09:36, Aktualitet CNA

Ish-deputeti rilindas dhe gazetari 1 milionë dollarësh sulmon

Alfred Peza, gazetari i dhe ish-deputeti socialist  i Rilindur, 1 milionë dollarësh  është shfaqur mëngjesin e sotëm duke bërë moralistin.

Duke sulmuar institucionet se përse bëjnë punën e tyre, duke folur për shantazhe e të tjera si këto.

Inspektorë të IKMT-së, të cilët kanë zbitur në terren dhe konkretisht të plazhin e Golemit pranë Prestige resort të Irfan Hysenbelliut, i kanë prishur gjumin Pezës.

Peza dhe ata që janë hedhur mëngjesin e sotëm e në sulm, fjetën gjumë per teatrin, por  u zgjuan për Irfanin.

I rilinduri Peza, thotë se Rama nuk do ta fitojë betejën me mediat, ndërkohë që del pro ndërtimeve pa leje në bregdet, pro mos pagesës së taksave nga Irfan Hysenbelliut, pro evazionit fiskal që ai ka shkaktuar.

1 milionë dollarëshi që arriti ta dalë pa u lagur nga drejtësia, del hapur dhe pranon që është kundër një shteti ligjor.

Ish-deputeti rilindas dhe gazetari 1 milionë dollarësh sulmon

“Ish-drejtori i IKMT dha dorëheqje se nuk pranoi të zbatojë vendimin. Vendimi i parë i Bicit, me sy mbyllur ishte politik që bëhet për ndaj pronarit të  është urdhër direkt i Edi Ramës. Jam marrë personalisht për këtë çështje, që kjo çmenduri mos të ndodhte, pasi është në shkelje flagrante të ligjit. Sapo ndërrohet kryeinspektorja, më bën të mendojë se urdhri është dhënë direkt nga kryeministri Edi Rama”, ka thënë Peza.

Si i shpëtoi burgut moralisti 1 milion dollarësh?

Në vitin 2017, Gjykata e Krimeve të Rënda hoqi sekuestron e pasurisë së ish-deputetit socialist Alfred Peza, pasi Prokuroria kishte kërkuar sekuestron e pasurisë prej 1.1 mld lekë.

Kujtojmë se prokuroria në mënyrë të përsëritur i ka kërkuar në atë kohë ish deputetit Peza dhe bashkëshortes, që të paraqisnin dokumente justifikuese në lidhje me pasurinë që ata dispononin, por që kur nisën hetimet dhe deri në vendimin  e Gjykatës, ata nuk kanë arritur të justifikojnë me burime të ligjshme shumën që disponojnë.

Hetimi filloi kryesisht nga prokuroria e përgjithshme pas informacioneve e dokumenteve të publikuara në media në lidhje me pasurinë e ish deputetit të PS Alfred Peza./CNA.al

Lajmet e fundit nga