LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Hiqni dorë nga pasaportat e arta”/ Komisioni Europian, thirrje Qeverisë

12 Tetor 2022, 09:12, Aktualitet CNA

“Hiqni dorë nga pasaportat e arta”/ Komisioni Europian, thirrje

Raporti i KE-së për Shqipërinë është edhe te çështja e “pasaportave të arta”.

KE i bën thirrje Shqipërisë që të heqë dorë nga dhënia e këtyre pasaportave pasi ka rreziqe.

Kujtojmë se pavarësisht kritikave të mëhershme të Brukselit mbi idenë e autoriteteve shqiptare për dhënien e shtetësisë të huajve të pasur që duan të investojnë në vend, në korrik të këtij viti qeveria hodhi një tjetër hap kur miratoi një vendim që i hap rrugën angazhimit të një kompanie ndërkombëtare për promovimin e pasaportës shqiptare.

Edhe në raport, një pjesë e të cilit është publikuar nga "Zëri i Amerikës", është konstatuar se i njëjti paralajmërim përsëritet nga Komisioni.

 “Shqipëria duhet të heqë dorë nga zhvillimi i një skeme të nënshtetësisë së investitorëve (pasaporta të arta) pasi do të paraqiste rreziqe, sa i përket sigurisë, pastrimit të parave, evazionit fiskal, financimit të terrorizmit, korrupsionit dhe infiltrimit të krimit të organizuar dhe do të ishte i papajtueshëm me normat e BE-së”./CNA.al

Lajmet e fundit nga