LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Helmohen 9 pushues nga Kosova në Shëngjin, dyshohet nga një lëndë kimike

21 Korrik 2023, 09:42, Aktualitet CNA

Helmohen 9 pushues nga Kosova në Shëngjin, dyshohet nga një

9 persona nga Kosova, të cilët pushonin në një hotel në Shëngjin, janë helmuar nga një material kimik, shkruajnë mediat e Kosovës.

Kryetari i Lezhës, Pjerin Ndreu, është shprehur për "RTK"-në se mendohet që helmimi ka ardhur nga shkaku i një dezinfektimi me një material kimik, që ka ndikuar të kërkojnë ndihmë mjekësore.

Ndreu sqaroi se helmimi nuk ka ndodhur nga ushqimi apo nga uji i pijshëm. Ai bëri të ditur se janë 9 persona që janë dërguar në spitalin e Lezhës dhe ndodhen në gjendje të mirë shëndetësore. 

“Për të vërtetuar në gjurmët në gjak për të përcaktuar mikroorganizma duhet minimalisht dy javë”, theksoi Ndreu.

Më tej, ai shtoi se standardet e ushqimit që ka Lezha nuk ka asnjë vend tjetër në rajon.

 

Lajmet e fundit nga