LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ekzaltohet “Gazi i Lulit” / Mbron me pasion ndërtimet pa leje të Irfan Hysenbelliut

1 Dhjetor 2022, 17:36, Aktualitet CNA
Ekzaltohet “Gazi i Lulit” / Mbron me pasion ndërtimet pa leje
Gazment Bardhi

Deputeti i grupit përçarës të Lulzim Bashës, ka mbrojtur me një pasion të madh prishjet e ndërtimeve pa leje të Irfan Hysenbelliut.

Bardhi ka folur me superlativa të mëdha për Irfan Hysenbelliun dhe mediat e tij, duke e justifikuar se prishja e ndërtimeve pa leje në “Prestige Resort” është një sulm ndaj mediave të tij, kur në fakt ndërtimet pa leje të Hysenbelliut kanë zaptuar hapësirën publike në bregdet.

Më herët institucionet kanë saktësuar se rreth 4 mijë metra katrorë rërë dhe det ishin zaptuar nga Irfan Hysenbelliu me "Prestige Resort".

Ndërsa për Gaz Bardhin e Lulzim Bashës është e paprunueshme që të prishen ndërtimet pa leje të Irfan Hysenbelliu, që kanë shkelur hapësirën publike.

Sot, në një rast të përsëritur, autoritetet shqiptare, përfshirë forca të shumta policie, pa asnjë paralajmërim, kanë ndërhyrë dhe po shkatërrojnë bizneset në pronësi të themeluesit dhe drejtuesit të Fokus Media, që përfshinjnë televizionin më të madh informativ në vend Neës24, portalin më të madh në vend Balkanëeb, dhe gazetës më të madhe në vend Gazetës Panorama.

Ky grup mediatik e ka konsideruar kete nderhyrje si te paligjshme, brutale, dhe qe behet si nje hakmarrje ndaj linjes editoriale qe eshte mbajtur gjate kesaj kohe. Ne fakt per ne si opozite, keto media kane qene nje dritare objektive e informimit te publikut, ku ka patur edhe investigime apo lajme kritike ndaj Qeverise.

Une mbeshtes pa asnje dyshim zbatimin e barabrate te ligjit per te gjithe, por ne rastin konkret dyshimi i arsyeshem eshte qe nderhyrja ne bizneset e pronarit te nje prej grupeve mediatike me te rendesishme ne Shqiperi, behet si forme ndeshkimi, presioni politik dhe tentative frikesimi ndaj medias.

Une kerkoj ta denojme kete sulm te qeverise ndaj medias dhe lirise se medias, si dhe ti kerkojme urgjentisht autoriteteve shqiptare te ndalin presionin ndaj medias, te ndalin veprimet arbitrare, dhe te bejne transparence te plote te ketij rasti. Nderhyrja nuk eshte shoqeruar me asnje dokument zyrtar qe justifikon nderhyrjen. Dhe kjo eshte e patolerueshme dhe shume shqetesuese. Kur kjo i ndodh nje grupi te madh mediatik, cfare mund te pretendojme qe të ndodh me nje gazetar te thejshte”, ka thënë Bardhi./ CNA.al

 

Lajmet e fundit nga