LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Artan Hoxha zbulon prapaskenat/ Si organizatat kriminale financojnë fushatat elektorale në Shqipëri

18 Janar 2023, 22:44, Aktualitet CNA

Artan Hoxha zbulon prapaskenat/ Si organizatat kriminale financojnë

Gazetari Artan Hoxha ka zbuluar disa nga mënyrat që organizatat kkriminale në Shqipëri arrin  të përfshihën në fushatat elektorale.

Në një intervistë për gazetaren Eral Mëhilli ai ka treguar se organizatat kriminale shqiptare investojnë paratë e tyre në zgjedhje, për të bërë pastrimin e tyre dhe gjithashtu ato kërcëbojnë edhe shtabin duke e penguar atë që të kryejë  punën e tij.

Tashmë ai ka zbuluar se organizatat kriminale kanë shtrirë fushat e investimit të tyre, pra ato nuk investojnëvetëm në ndërtim, por edhe në sektorin e hidrikarbureve duke bashkëpunuar nëpërmjet financimit kompani të licensuara.

“Ka disa mënyra se si organizatat kriminale përfshihen në fushatat elektorale. Së pari ato përfshihen duke financuar aktivitete. Vjet në datë 17 -22 korrik, në Durrës hyn 2.2 ton kokainë të përkthyera në  60 milionë euro çmim shumice. Kur iu deshën Escobarit 5 milion dolarë për të blerë presidentin e Kolumbisë, në një vend me 55 milion banorë e kupton se me sa pak para e prish ekuilibrin në Shqipëri. Ne shikojmë fushata të kushtueshme dhe kur del bilanci të KQZ-ja ato janë shifra të papërfillshme. Varianti tjetër është se grupet kriminale kërcënojnë shtabet elektorale, e pengojnë që të kryejnë punën e tyre. Janë disa të vërteta që janë më të vërteta seç duhet. Në zgjedhjet lokale, ata kanë interes të investojnë ato para, interesat e grupeve kriminale është zgjeruar. Ata kanë shkuar të projektet e hidtrokarbureve, ata kanë gjetur kompani të liçensuara dhe i kanë dhënë para. Shqiptarët janë ekspozuar pasi mediat kanë përqendruar fokusin te ata. Shqiptari më i kërkuar është Gramoz Rexhepi, mund ta gjesh në çdo gjuhë të botës”, ka thënë ai./ CNA.al

 

 

Lajmet e fundit nga