LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

PD: Gjykata i ka të gjitha provat për t'i hequr mandatin Olta Xhaçkës

18 Janar 2023, 17:47, Aktualitet CNA

PD: Gjykata i ka të gjitha provat për t'i hequr mandatin Olta

Deputeti i Partisë Demokratike, Agron Shehaj ka deklaruar se  Gjykata Kushtetues i ka të gjitha provat që nevojiten për t’i hequr manadatin Olta Xhaçkës.

Sipas Shehajt, avokati i ministres Xhaçka e ka deklaruar edhe vet se shtetasja  e huaj që marrë statusin e investitorit strategjik është vet kunata e ministres, të cilën ajo e ka përdorur për të fshehur bashkëshortin e saj.  

Është shumë e qartë, zonja Xhaçka ministre e Jashtme ka përfituar nga prona publike. E ka bërë këtë duke përdorur bashkëshortin dhe kunatën. Sot avokati i Xhaçkës, pranoi vetë që shtetasja e huaj që ka marrë statusin e investitorit strategjik për të fshehur bashkëshortin e Xhaçkës, është kunata e zonjës Xhaçka. Kështu që vendimi në gjykimin tonë është shumë i thjeshtë.

Ne besojmë se Gjykata Kushtetuese, ka krijuar një precedent, standard, atë që të heqë mandatin e deputetëve nëse këta përfitojnë nga prona publike. Jemi të bindur që ka vetëm një mundësi përballë këtij abuzimi dhe akti korruptiv, përndryshe do të ishte realisht një dëm shumë i madh për besueshmërinë e kësaj gjykate që me vendimin e saj do ta nxirrte të larë deputeten Xhaçka.

Nëse vendimi dhe nëse Gjykata do të jetë e drejtë, nuk ka asnjë arsye dhe i ka të gjitha provat për të marrë vendimin e duhur. Nëse ka një vendim tjetër që është marrë, ka justifikime, pretekste sa të duam dhe sa të duan për ta marrë atë vendim.

Në asnjë mënyrë nuk ishte presion, u kujdesa shumë që të mos mbaj një fjalim që të dukej si presion, por fakti është se ne jetojmë në një vend ku mungon drejtësia, ku njerëzit largohen se nuk ka drejtësi sepse mendojnë se njerëzit e pushtetshëm si Xhaçka janë mbi ligjin, të praprekshëm  dhe nuk ndëshkohen. Kurse qytetarët e thjeshtë ndëshkohen padrejtësisht dhe të vetmen alternativë që kanë është ajo që të largohen nga vendi”, deklaroi ai./ CNA.al

 

Lajmet e fundit nga