LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Becchetti”/ Gjykata e Arbitrazhit refuzon kërkesën e Shqipërisë për rihapjen e çështjes

5 Prill 2023, 10:22, Aktualitet CNA
“Becchetti”/ Gjykata e Arbitrazhit refuzon kërkesën e

Gjykata e Arbitrazhit ka refuzuar kërkesën e Shqipërisë për rihapjen e çështjes me biznesmenin italian, Francesko Becchetti.

Gjykata ka refuzuar të rishikojë dëmshpërblimin prej 110 milionë eurosh që Shqipëria duhet të paguajë ndaj pronarit të “Agon Channel”.

Në një vendim të marrë më 29 mars, një gjykatë e përbërë nga shtetasi amerikan Grant Hanessian si kryetar, Robert Anderson KC i Mbretërisë së Bashkuar dhe Charles Poncet i Zvicrës urdhëruan rrëzimin e përshpejtuar të kërkesës për rishikim nga ana e Shqipërisë si qartazi pa baza ligjore.

Gjykata argumentoi se në kërkesën e Shqipërisë nuk ishte vërtetuar se kishte ndonjë fakt të ri që nga vendosja e dëmshpërblimit në vitin 2019.

Lajmet e fundit nga