LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gazetari publikon dokumentin/ Detaji që nxjerr blof mediat për akuzat ndaj Kryemadhit

4 Prill 2023, 20:15, Aktualitet CNA

Gazetari publikon dokumentin/ Detaji që nxjerr blof mediat për akuzat

Një tjetër detaji nxjerr zbuluar mediat të cilat kanë akuzuar deputetën e PL-së, Monika Kryemadhi për përfshirjen e saj dhe marrjen e parave nga kompanitë offshore ruse.

Gazetari Klodian Tomorri ka bërë publike një faturë të falsifikuar ku vihet re se Monika Kryemadhit, rusët i kanë dërguar para më datë 23 mars dhe këto para kanë mbërritur më datë 22 mars 2023 në llogarinë e saj diçka që është absurde.

Tomorri thekson se në asnjë faturë bankare data e nisjes së parave nuk mund të jetë kurrë më vonë se data e mbërritjes, çfarë nxjerr blof mediat që kanë publikuar lajmin për Kryemadhin.

Sipas gazetarit, këto dokumenta të falsifikuara ndaj Kryemadhit janë një shantazh i hapur ndaj depuetetes, çfarë përben një vepër rëndë penale.

"Ka dhe një perlë tjetër kjo fatura e Putinit për Monikën. Me numrin 1 e qarkuar me blu data e nisjes së parave, pra 23 maj 2017.

Me numrin 2, value date ose data e mbërritjes së parave, 22 maj 2017. Pra Putini i ka nisur lekët sot nga ishujt Cayman, por Monikes i erdhen në llogari dje.

Në asnjë faturë bankare data e nisjes së parave nuk mund të jetë kurrë më vonë se data e mbërritjes së parave. Në rastin më të mirë mund të jetë e njëjta datë, kur transferta vjen nga vende që kanë ndryshime të medha të orës. Por kurrë dhe kurrë data e mbërritjes së parave s’mund te jetë para datës së nisjes.

Këto faturat kanë kercitje shumë të mëdha. Bankë që nuk ekziston, data që nuk përkojne etj etj. Dhe nëse është ashtu siç duket, që këto janë fatura të falsifikuara këtu po hapet një precedent shumë i rrezikshëm, ku mund të sulmohet kushdo me letra anonime të falsifikuar.

Më shumë gjasa këtu jemi para rastit kur shantazhohet nje deputet me materiale te falsifikuara çka përbën një vepër shumë të rëndë penale. Dhe prokuroria nuk mund të heshtë me asnjë sekondë për këtë punë. Duhet të hapen menjëherë hetimet dhe ta sqarojë janë të verteta apo të falsifikuara. Nuk ka dhe shumë punë në këtë rast se këtu duket sheshit. Por pas dhënies së pergjigjes zyrtare, pastaj kush ka pergjegjësi duhet të pergjigjet para ligjit", shkruan ai./CNA.al

Gazetari publikon dokumentin/ Detaji që nxjerr blof mediat për akuzat

Lajmet e fundit nga