LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ashpërsimi i gjobave nuk e ul numrin e aksidenteve/ Flet eksperti rrugor

19 Janar 2023, 08:48, Aktualitet CNA

Ashpërsimi i gjobave nuk e ul numrin e aksidenteve/ Flet eksperti rrugor

Eksperti i sigurisë rrugore, Mamir Hodo, shprehet nuk mund të ndalohen aksidentet nga masat administrative.

Sipas tij ashpërsimi i gjobave nuk e ul numrin e tyre.

Në emisionin “Good Morning Albanians” në "Euronews Albania", Hodo tha se më përpara njerëzit nuk kanë qenë të ndërgjegjshëm dhe rritja e penaliteteve ka ndikuar.

“Unë jam partizan i kësaj që, jo vendosja e masave administrative do na rrisë sigurinë rrugore, duke e ashpërsuar. Vendosja e rripit të sigurimit është një gjë shumë pozitive.

Më përpara, njerëzit nuk kanë qenë të ndërgjegjshëm dhe rritja e penaliteteve ka ndikuar. Por nuk është rritja e masës së gjobës, siguri rrugore. Kjo është me studime të mirëfillta”, theksoi ai./CNA.al

Lajmet e fundit nga